Rusko má skutočné záujmy v Sýrii, čo je viac, než môže o sebe vyhlásiť Amerika. Myslí si Nicholson

11. 9. 2015 13:55

Západ zúfalo túži po zastavení konfliktu v Sýrii, čo naznačujú odmeny pre toho, kto ho zastaví. Mierová Sýria môže tiež spomaliť toky utečencov do Európy, čo by mohlo zlepšiť vyjednávaciu pozíciu Ruska ohľadom Ukrajiny. O ruskej hre v Sýrii sa v komentári na serveri SME.sk zamýšľa novinár Tom Nicholson.

Rusko má skutočné záujmy v Sýrii, čo je viac, než môže o sebe vyhlásiť Amerika. Myslí si Nicholson
Foto: SITA
Popis: Tom Nicholson, novinár

Rusko vyhlásilo, že jeho vojská v Sýrii majú podporiť prezidenta Bašára al-Assada v boji proti Islamskému štátu. Touto „pomocou“ by sa mala ukončiť tamojšia občianska vojna. Tom Nicholson sa ale pýta, kto vlastne začal pred štyrmi rokmi túto vojnu. Bol to predsa Assad. „A všetci sme videli, čo znamená ruské mierotvorstvo na Ukrajine,“ píše.

Rusko má silnú motiváciu

Americká reakcia na vojnový konflikt v Sýrii je tiež zaujímavá. „Je rovnako ťažké uveriť americkej reakcii – totiž, že minister zahraničia John Kerry vztýčil varovne prst pred svojím ruským náprotivkom a poúčal ho o čoraz väčšej nestabilite a eskalujúcom konflikte,“ myslí si Nicholson. „No možno sme dospeli do bodu v sýrskom konflikte – vyše 300-­tisíc mŕtvych, 11 miliónov ľudí vysťahovaných, pričom Asad teraz má len 18 percent sýrskeho územia –, keď musíme uvítať čokoľvek, čo ukončí boje. Rusko je nepochybne schopné to urobiť, a vzhľadom na jeho dejiny a udalosti posledného roka môže mať aj silnú motiváciu,“ uvažuje.

Ruský príspevok

Netreba zabúdať, že sýrski kresťania sú „prepojení s Ruskom prostredníctvom pravoslávnej cirkvi, ktorú majú spoločnú, takže Vladimir Putin môže mať obavy, aby neskončili účinkovaním vo videách o popravách, natočených Islamským štátom“. Budúci týždeň má Putin jedinečnú šancu využiť svetovú scénu na to, aby sa ponúkol, že ruský príspevok ku koalícii proti Islamskému štátu je, že vyčlení jednotky v Sýrii. Cestuje totiž na Valné zhromaždenie OSN.

Celý komentár Toma Nicholsona si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Našu slobodu neohrozuje Putin ani Čína. To taký Milión chvíľok... Ivo Strejček ťal do živého

0:03 Našu slobodu neohrozuje Putin ani Čína. To taký Milión chvíľok... Ivo Strejček ťal do živého

ROZHOVOR „Našu slobodu neohrozujú komunisti, Sovietsky zväz, ruský prezident Putin alebo Čína. Našu …