Rusko má problémy s rubľom. Najhorší výsledok za uplynulé dva roky

15. 9. 2018 6:00

Ruská mena sa v posledných dňoch opäť oslabuje. Hrozba ďalších protiruských sankcií, napätá situácia v Sýrii a protesty proti zvyšovaniu vekovej hranice odchodu do dôchodku spôsobili rubľu najvážnejšie problémy za uplynulé dva roky.

Rusko má problémy s rubľom. Najhorší výsledok za uplynulé dva roky
Foto: Facebook, Russian Flag
Popis: Ruská vlajka

Ako uvádza agentúra Reuters, v pondelok sa americký dolár prvýkrát od polovice marca 2016 predával za viac ako 70 rubľov. Medziročne tak ruská mena klesla už o 19 %. „Okrem vypočutí v americkom Senáte v stredu je hlavnou udalosťou tohto týždňa rozhodnutie ruskej centrálnej banky o úrokových sadzbách,“ píše agentúra s poukazom na vyhlásenie Rosbank, ktorá je dcérskou spoločnosťou francúzskej banky Societe Generale.

Hrozba ďalších sankcií vážne ovplyvňuje ruské finančné trhy už od začiatku augusta, keď sa o nich v Spojených štátoch začalo opäť hovoriť. Biely dom už predstavil konkrétne plány na zavedenie sankcií, ale kritici ich považujú za príliš mierne. V hre aj naďalej zostávajú sankcie, ktoré by mali cieliť priamo na ruský štátny dlh. „Finančné trhy sú znepokojené tiež účasťou ruských síl v konflikte v Sýrii a domácou politikou,“ píše Reuters.

Tlačová agentúra uvádza, že počas víkendu zadržala ruská polícia približne 1 000 ľudí, ktorí protestovali proti plánu ruskej vlády zvýšiť vekovú hranicu odchodu do dôchodku. Podľa Reuters tento krok vlády negatívne pôsobí aj na popularitu prezidenta Vladimira Putina. Medzi ruskými ekonómami navyše panuje napätie pred piatkovým rozhodnutím centrálnej banky o úrokových sadzbách. Premiér Medvedev už vyhlásil, že úrokové sadzby by sa mali znížiť.

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

Rovnakej téme sa venuje aj agentúra Bloomberg. „Jedným z návrhov balíčka protiruských sankcií je zákaz nákupu ruského štátneho dlhu, čo by malo podľa autorov tohto návrhu ruskú ekonomiku značne postihnúť,“ píše Bloomberg a zároveň cituje členku think tanku Bruegel a bývalú šéfku výskumného tímu Deutsche Bank AG Elinu Ribakovovú. „Tento krok nebude mať väčší vplyv na schopnosť Ruska financovať svoje aktivity,“ myslí si Ribakovová.

Ako hlavný dôvod uvádza analytička skutočnosť, že ruský rozpočet je v prebytku a centrálna banka disponuje veľkým množstvom peňazí. Napriek tomu Rusko čelí v ekonomickej oblasti minimálne v posledných mesiacoch vážnym výzvam. „Za prvé dva mesiace tohto roku boli ruské dlhopisy pre zahraničných investorov mimoriadne ziskové. Po aprílových sankciách však stratili 22 %, čo je najhorší výsledok po Argentíne, Turecku a Južnej Afrike,“ uviedla agentúra Bloomberg.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

12:51 Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

Diaľničná známka s platnosťou 365 dní by mala stáť rovnako ako tá s platnosťou na kalendárny rok. Vy…