Rusko kritizuje zasahovanie zo strany USA a Nemecka

5. 8. 2019 17:29

Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa oficiálnou cestou obráti na vlády USA a Nemecka v súvislosti s konaním ich diplomatických misií v Moskve, ako aj v spojitosti so spôsobom, akým niektoré médiá týchto krajín informovali o nepovolenej demonštrácii, ktorá sa konala 3. augusta v Moskve.

Rusko kritizuje zasahovanie zo strany USA a Nemecka
Foto: TASR
Popis: Zadržanie Ľubov Sobolovej v Moskve – 3. augusta 2019
reklama

V pondelok to vo vysielaní televízie Rossija-1 oznámila hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová. Uviedla, že "vedenie Spojených štátov bude veľmi prekvapené tým, ako ich diplomati zasahujú do vnútorných záležitostí Ruska".

Zacharovová hovorila o zasahovaní do vnútorných záležitostí Ruska v súvislosti s pochodom prívržencov opozície po bulvároch obklopujúcich historické jadro Moskvy, ktorý sa konal uplynulú sobotu na podporu úradmi odmietnutých kandidátov na posty poslancov v moskovskom mestskom zastupiteľstve. 

Podľa webového servera OVD-Info, ktorý monitoruje zadržiavanie opozičných aktivistov a organizuje pre nich právnu a inú pomoc, bolo počas pochodu políciou a národnou gardou zadržaných 1001 ľudí. Medzi nimi boli podľa tohto zdroja aj náhodní okoloidúci.

Zacharovová v pondelok kritizovala veľvyslanectvo USA v Moskve za to, že zverejnilo "trasu pochodu". Okrem toho hovorkyňa veľvyslanectva podľa Zacharovovej aj komentovala výsledky úradmi nepovoleného zhromaždenia, pričom uviedla, že došlo k porušeniu ruskej ústavy.

Zacharovová vo svojom vyjadrení pre televíziu kritizovala aj ruskú redakciu rozhlasovej stanice Deutsche Welle za to, že v ruštine vyzvala Moskovčanov, aby sa na proteste zúčastnili. 

"Bohužiaľ, budeme nútení tlmočiť nemeckej strane naše obavy a informovať o praktických krokoch, ktoré máme v úmysle podniknúť," uviedla Zacharovová.

Protestné zhromaždenia a akcie sa v Moskve konajú od 14. júla, keď moskovská volebná komisia zverejnila svoje rozhodnutie o odmietnutí žiadostí o registráciu, ktoré podali viacerí nezávislí kandidáti uchádzajúci sa o post poslanca Moskovskej mestskej dumy.


      

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lipšic ako generálny prokurátor? Z vlády preto neodídem, hovorí Kolíková

18:59 Lipšic ako generálny prokurátor? Z vlády preto neodídem, hovorí Kolíková

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) by z vlády neodišla, ak by sa generálnym prokurát…