Rusko kritizovalo nemecké médiá za protiruské informovanie o škandále v Rakúsku

24.5.2019 6:00

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vo štvrtok počas týždenného brífingu pred novinármi ostro kritizovala medzinárodné médiá za to, akým spôsobom informovali o škandále v súvislosti s videom usvedčujúcim z korupcie bývalého šéfa Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, napísala agentúra APA.

Rusko kritizovalo nemecké médiá za protiruské informovanie o škandále v Rakúsku
Foto: ReproFoto YouTube
Popis: Heinz-Christian Strache na nahrávke, ktorá ho stála post vicekancelára

Hovorkyňa konkrétne menovala dve médiá - televíznu stanicu Euronews a týždenník Der Spiegel, ktorým vyčítala protiruské zameranie.

Prekážalo jej, že televízia Euronews vo svojom spravodajstve spomínal "korupčný škandál v súvislosti s Ruskom". Dodala, že to i napriek tomu, že podľa doterajších zistení neexistuje nijaké prepojenie na Rusko a medzi zainteresovanými osobami sa nenachádzali žiadni ruskí občania.

Zacharovová ostro kritizovala aj Der Spiegel, ktorý spolu s denníkom Süddeutsche Zeitung túto kauzu zverejnil. Ten je podľa nej už dlhú dobu naladený protirusky. 

"Máme pocit, že masmédiá, a to najmä v Nemecku, hneď zahorúca zasa raz použiť všetko, aby s novým videom z Ibizy zakryli vlastný škandál v súvislosti s Claasom Relotiusom," povedala Zacharovová. Pri svojich snahách však podľa jej slov vychádzajú "tradičnej rusofóbie".

Nemecký novinár týždenníka Der Spiegel Claas Relotius čiastočne sfalšoval najmenej 14 zo 60 článkov publikovaných v tomto médiu.

"Mám veľké pochybnosti o tom, či je zverejnené video prejavom investigatívnej žurnalistiky. Existujú dobré dôvody predpokladať, že je to celé kampaň, ktorú si niekto objednal," dodala Zacharovová.

Zacharovová ďalej hovorila o tom, že opakovaním tézy, že Rusko sa mieša do vnútropolitických záležitostí európskych krajín, vrátane Rakúska, dochádza k manipulácii verejnej mienky.

Na otázku, či bude mať rakúska vládna kríza vplyv na bilaterálne vzťahy medzi Viedňou a Moskvou, sa Zacharovová vyjadriť odmietla.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Grendel po odchode Remišovej: Politika je súťaž

20:30 Grendel po odchode Remišovej: Politika je súťaž

ROZHOVOR: Politici prichádzajú a odchádzajú, hovorí o rozhodnutí Veroniky Remišovej už viac nekandid…