Rusko je slabé a upadá. My ho neohrozujeme, hovorí exšéf NATO

12.2.2019 7:00

Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen hovoril v Respekte o bezpečnosti Európy, Rusku aj rozruchu okolo Číny. Rozšírenie Severoatlantickej aliancie pred 20 rokmi považuje za správne a odmieta tvrdenie, že tento fakt rozčúlil Rusko.

Rusko je slabé a upadá. My ho neohrozujeme, hovorí exšéf NATO
Foto: TASR
Popis: Anders Fogh Rasmussen

„Nepochybne sme urobili správnu vec v správny čas. Vydali sme sa po páde komunizmu, Berlínskeho múra aj železnej opony v ústrety vízii o slobode v rámci jednotnej Európy. Nie je to predsa Rusko, kto má rozhodovať o osude európskych krajín. Išlo o slobodné rozhodnutie nás ako Aliancie a zároveň oných štátov, teda vás, aké spojenectvo a s kým si prajete,“ poznamenal Rasmussen k otázke rozšírenia NATO.

Rusko potom označil za globálneho kazisveta. Podľa jeho slov však nemá skutočne celosvetový dosah. „Ide o slabú, upadajúcu spoločnosť. Na druhej strane, samozrejme, má jadrové zbrane. Je teda v ruských silách destabilizovať minimálne Európu, čo sme videli aj v praxi, keď prvýkrát od druhej svetovej vojny európsky štát násilím zabral územie inej krajiny,“ povedal a vysvetlil, že tým myslí útok na Ukrajinu a anexiu Krymu.

NATO však podľa jeho slov Rusov neohrozuje. „Naopak, vďaka nemu je v Európe, a teda aj na západnej hranici Ruska, väčšia stabilita,“ uviedol so slovami, že je presvedčený o spoločných bezpečnostných záujmoch. „Ak ho (Rusko) niekto ohrozuje, tak je to buď terorizmus z juhu, alebo ekonomická sila z východu v podobe Číny a nárastu konkurencie v Strednej Ázii,“ podotkol.

Následne Rasmussen hovoril o Číne. „Domnievam sa, že napriek všetkému tomu rozruchu okolo Číny a predpovediam, že sa stane dominantnou globálnou silou, nie je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti Peking skutočne prevezme opraty,“ konštatoval Rasmussen. USA sú podľa jeho slov oveľa silnejšie a výkonnejšie než Čína.

„Je v našom záujme, aby sme Čínu oveľa viac integrovali do svetovej ekonomiky a medzinárodného spoločenstva. Mali by sme Čínu nabádať, aby sa zapojila do multilaterálnych inštitúcií namiesto jej individuálnych krokov, aby mohla rásť mierovou cestou. Hlavný rozdiel medzi Ruskom a Čínou je v tom, že Rusko je slabá, upadajúca spoločnosť, a preto má Putin veľmi obmedzenú sadu nástrojov, zostalo mu vlastne len to kazisvetstvo, o ktorom sme hovorili. Čína má naopak rozvíjajúcu sa ekonomiku, ktorá jej otvára široké možnosti. Preto si myslím, že v budúcnosti uvidíme skôr užšiu spoluprácu medzi Čínou a Spojenými štátmi,“ povedal.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Na záver sa vyjadril k brexitu, keď sa neobáva, že by odchodom Veľkej Británie mohlo dôjsť k oslabeniu NATO. Možno to podľa jeho slov bude dokonca naopak. „Myslím si, že Británia, ktorá má veľký obranný rozpočet, zvýši nielen svoje výdavky na obranu, ale aj svoj záujem o NATO. A oboje bude žiaduce,“ uviedol.

Pôvodný text nájdete na webe respekt.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

20:31 Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

Metropola SR by mohla od štátu dostávať každoročne príspevok vo výške niekoľkých desiatok miliónov e…