Rusko bude slobodné. Putin je zlodej, zaznelo. V Rusku to v niekoľkých mestách vrelo. Demonštrantov rezali obuškami

12.9.2018 9:05

V Rusku to minulý víkend vrelo. Vo viac ako 80 mestách protestovali ľudia proti pripravovanej dôchodkovej reforme. Myslia si, že sa ich teraz ruské úrady pokúšajú okradnúť o budúcnosť. Polícia proti demonštrantom tvrdo zakročila, ako ukazujú videá kolujúce po internete.

Rusko bude slobodné. Putin je zlodej, zaznelo. V Rusku to v niekoľkých mestách vrelo. Demonštrantov rezali obuškami
Foto: TASR
Popis: Ruská polícia počas zákroku na demonštrácii proti dôchodkovej reforme v Petrohrade

Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý krajine fakticky vládne nepretržite už 18 rokov, sa dlho tešil veľkej popularite. Ale keď vláda oznámila, že chystá dôchodkovú reformu, obraz Putina ako milovaného prezidenta dostal vážne trhliny. Mnohým Rusom a Ruskám sa nepáči, že by mali odchádzať do dôchodku neskôr. Ženy dnes idú do penzie v 55 rokoch. V roku 2036 by to podľa vlády malo byť v 60. Ruskí muži dnes odchádzajú do dôchodku v 60, v roku 2036 by mali ísť do penzie v 65 rokoch.

Podľa informácií agentúry Reuters sa proti dôchodkovej reforme protestovalo vo viac ako 80 mestách po celej Ruskej federácii. Polícia tvrdo zakročila a nastolila poriadok. Zatkla stovky ľudí, presnejšie povedané, 839 protestujúcich. Videá kolujúce po internete ukazujú, že policajti nezaobchádzali v rukavičkách ani s mladistvými. Strážcovia zákona mlátili demonštrantov obuškami a tých najspurnejších ťahali násilím z davu.

Protest zorganizoval jeden z najznámejších vodcov protiputinovskej opozície, Alexej Navaľnyj, ktorý sa z vôle úradov tiež ocitol niekoľkokrát za mrežami. Navaľnyj tvrdí, že sa Putin správa ako cár, ktorý Rusku vládne už príliš dlho. Prezident na oplátku vyhlasuje, že Navaľnyj sa teší podpore Washingtonu, ktorý sa prestredníctvom neho snaží zasahovať do záležitostí Ruska.

V Petrohrade zadržali 354 osôb. Úrady tam demonštráciu pôvodne povolili, ale svoje rozhodnutie si potom rozmysleli a demonštráciu zakázali. Protestovalo sa aj v Moskve. V hlavnom meste federácie demonštranti skandovali Rusko bude slobodné alebo Putin je zlodej.

„Prišiel som protestovať proti dôchodkovej reforme. Musím žiť v tejto krajine a chcem veriť, že budem mať dobrý život a pokojnú starobu,“ prezradil novinárom 22-ročný Nikolaj Borodin. Ľudia majú pocit, že im úrady kazia budúcnosť, a oni si ju nechcú nechať kaziť. Patrí sa dodať, že ruskí muži sa dožívajú v priemere 66 rokov a ženy 77 rokov.

 

 

Zdroj: Twitter / Maxim Eristavi

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

14:30 Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

Je našou povinnosťou pripraviť na rok 2020 vyrovnaný rozpočet, bude to však zložitejšie, ako sme si …