Rusko a smrť Skripaľa? Lož a propaganda, je to inak, hovorí diplomat z Británie

21.3.2018 20:05

Nielen Veľká Británia, ale aj ďalšie krajiny riešia záhadu, ktorá sa týka útoku na bývalého ruského špióna a jeho dcéru za kanálom La Manche. Ministerská predsedníčka Theresa Mayová a väčšina predstaviteľov členských krajín EÚ obviňujú RF. Vo verejnom priestore však zaznievajú aj iné názory.

Rusko a smrť Skripaľa? Lož a propaganda, je to inak, hovorí diplomat z Británie
Foto: Facebook,Mack's Pie & Mash
Popis: Vlajka Veľkej Británie

V ostatných rokoch napäté vzťahy medzi Ruskom a Západom dostávajú v poslednom čase ďalšie vážne trhliny. Veľká Británia aj iné kľúčové krajiny Európskej únie obviňujú Rusko, že stojí za útokom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v anglickom Salisbury, ktorý zásadným spôsobom zhoršil vzťahy medzi oboma krajinami. Mayová presadila v britskom parlamente vyhostenie 23 ruských diplomatov a ďalšie sankcie.

Západ je presvedčený, že za útokom, pri ktorom sa údajne použila látka Novičok, stojí jednoznačne Rusko. Moskva sa však bráni, že táto prudko jedovatá látka sa vyrába aj v iných krajinách, a preto za jej výrobu ani samotný útok nenesie žiadnu zodpovednosť. Ruské úrady na oplátku prikročili k vyhosteniu 23 britských diplomatov a vzťahy medzi Ruskom a Veľkou Británii sa dostali na najnižšiu úroveň za minulé roky.

Na stranu Ruska sa prikláňajú mnohí nezávislí experti, ktorí vyjadrujú presvedčenie, že podozrievanie Ruska nestojí na žiadnych reálnych základoch. To sa týka aj niekdajšieho veľvyslanca Veľkej Británie v Uzbekistane Craiga Murraya, ktorý tvrdí, že látku Novičok nevyrába ani zďaleka len Rusko. „Koncom roka 2016 túto látku vyrobili napríklad iránski vedci, a to dokonca v spolupráci s medzinárodnou Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW).“

Murray tak spochybňuje tvrdenie ministerskej predsedníčky Veľkej Británie Theresy Mayovej, podľa ktorej použitý jed vyrobilo Rusko. „Ak môže Novičok vyrobiť Irán, tak to môže urobiť aj veľa ďalších štátov. Rusko navyše plne spolupracovalo s OPCW na likvidácii chemických zbraní. Na rozdiel napríklad od Izraela či Severnej Kórey. Moskva ďalej súhlasila s pravidelnými kontrolami zo strany OPCW. Je záhadou, prečo nikto nepodozrieva aj tieto a iné štáty,“ uviedol.

Theresa Mayová

Theresa Mayová Zdroj: TASR

„Britský ľavicový denník The Guardian priniesol informáciu, podľa ktorej môže vyrobiť látku Novičok len Rusko. Navzdory tejto lživej propagande niet pochýb, že takéto tvrdenie má nulovú výpovednú hodnotu a nič na tom nezmení ani uisťovanie väčšiny politikov, ktorí zámerne mätú verejnosť. Ľudia by sa mali začať pýtať, prečo to robia,“ skonštatoval bývalý britský veľvyslanec v Uzbekistane Craig Murray.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…