Rusko a Srbsko obvinili NATO a EÚ

29.5.2019 19:20

Rusko a Srbsko obvinili NATO a Európsku úniu z nárastu napätia v Kosove, kde v utorok špeciálne jednotky podnikli raziu na Srbmi obývanom severe krajiny, informovala agentúra AP.

Rusko a Srbsko obvinili NATO a EÚ
Foto: TASR
Popis: Alexandar Vučič

Incident v Kosove podnietili "tí, ktorí chcú vytvoriť nárazníkovú zónu s Ruskom na Balkáne" a "ktorí chcú všetkých natlačiť do NATO", vyhlásil v stredu počas návštevy Slovinska ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov.

Pripomenul, že úrady v Kosove majú pod kontrolou práve NATO a EÚ. Srbský prezident Aleksandar Vučič obvinil v stredu mierové jednotky pod vedením NATO v Kosove, KFOR, že "klamali", keď tvrdili, že Belehrad vopred informovali o operácii.

"NATO by si malo robiť svoju prácu, keď nebude, sú iní, ktorí budú," varoval Vučič.

Kosovská polícia uviedla, že operácia bola zameraná proti organizovanému zločinu a primárne sa týkala iných policajtov - a že pri zásahu utrpelo zranenia päť mužov zákona a šesť civilistov.

Vučič v reakcii na raziu nariadil svojim jednotkám plnú bojovú pohotovosť. Neskôr bilancoval, že špeciálne jednotky zatkli počas razie 19 policajtov a deväť civilistov - Srbov z obce Zubin Potok, ktorí sa postavili na odpor kosovskej polícii.

Medzi zatknutými bol aj ruský diplomat Michail Krasnoščekov, člen Misie OSN v Kosove (UNMIK). Skončil so zraneniami v nemocnici.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ja byť Kiskom, behám od radosti na Gerlach, hovorí známy politický marketér

0:00 Ja byť Kiskom, behám od radosti na Gerlach, hovorí známy politický marketér

ROZHOVOR Politici kedysi uverili, že premení aj vodu na colu. Na kampani pre HZDS zarobil milióny, s…