Rusko a Saudská Arábia si lezú do kapusty. Je to ropná vojna

24. 10. 2015 13:30

Zatiaľ čo Vladimír Putin intervenuje v Sýrii, Saudská Arábia začína útočiť na ruský ropný vplyv v Poľsku, ktorému blízkovýchodné kráľovstvo dodáva lacnejšiu ropu. Informuje o tom denník SME, ktorý sa odvoláva na dopisovateľa Bloomerg View, Leonida Beršidského.

Rusko a Saudská Arábia si lezú do kapusty. Je to ropná vojna
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Igor Sečin, generálny riaditeľ Rosneftu, najväčšej ruskej ropnej firmy, sa nedávno sťažoval na vstup Saudskej Arabie na poľský trh. „Aktívne zavádzajú dampingové ceny,“ povedal. Nie je jediným nespokojným Rusom. „Nie je toto prvý krok smerom k novému rozdeleniu západných trhov?“ spýtal sa Nikolaj Rubčenkov, generálny riaditeľ Tatneftu. „Nemala by vládna energetická stratégia obsahovať aj nejaké opatrenia, ktoré by chránili ruské záujmy na západných trhoch?“

Európski obchodníci a rafinéri potvrdzujú, že Saudská Arábia ponúka svoju ropu s výraznými zľavami, čo ju robí príťažlivejšou ako ruskú. A napriek tomu, že východoeurópske rafinéria sú momentálne technicky závislé od ruskej ropnej zmesi, ruskí ropní magnáti sú znepokojení. Niet divu.

Vplyv v Poľsku

V 70. rokoch minulého storočia posielala Saudská Arábia polovicu svojej ropy do Európy, ale potom vybudoval Sovietsky zväz exportné ropovody zo svojich výdatných západosibírskych ropných polí, z dôvodu čoho sa Saudi museli preorientovali na ázijské trhy, kde rástol dopyt a kde mohli mať lepšie ceny. Ich podiel na európskom ropnom trhu stále klesal: v roku 2009 dosiahol dno pri 5,9 percenta. Podiel Ruska vyvrcholil na 34,8 percenta v roku 2011.

Saudská Arábia však posledné roky dlhodobo zvyšuje svoju prítomnosť v Európe, pričom v roku 2013 dosiahla 8,6. Poľsko sa svoju závislosť na Rusku snaží znížiť vo všetkých smeroch. Nový dodávateľ je preto pre Poľsko vítaným darom. Navyše minulý týždeň krajina oznámila dohodu s Litvou, Lotšskom a Estónskom o vybudovaní plynovodu do pobaltských štátov.

Za všetkým je Sýria

Ide vraj do veľkej miery o Sýriu. Rusko dúfa, že keď jeho spojenec Irán vstúpi na svetový trh s ropou a zemným plynom, Rusko nejako získa podiel na týchto ziskoch. Napríklad vďaka novým ropovodom cez Sýriu. Zároveň chce Saudskej Arábii zabrániť v založení vývozných trás do Sýrie. Keď je teraz v hre aj ruská energetická prevaha v Európe, Putinovo odhodlanie vyriešiť sýrsky konflikt môže len silnieť.

Pôvodný článok nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …