Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom

21. 9. 2018 21:55

Po mylnom zostrelení ruského špionážneho lietadla sýrskou protivzdušnou obranou, ktorá tak reagovala na predchádzajúci nálet Izraela, dôjde k preskúmaniu tzv. linky na predchádzanie konfliktom. Napísala to v piatok tlačová agentúra AP s odvolaním s na nemenovaného predstaviteľa izraelskej armády po tom, ako sa izraelská delegácia vrátila z konzultácií v Moskve.

Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom
Foto: TASR
Popis: Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu
reklama

Zástupcovia izraelských ozbrojených síl boli v Moskve vysvetľovať okolnosti pondelňajšieho incidentu, ktorý si vyžiadal 15 obetí na životoch.

Podľa Izraela bombardovali jeho lietadlá v pondelok sýrske zariadenie, ktoré zásobovalo zbraňami libanonské hnutie Hizballáh a Rusko varovali dostatočne včas a v súlade s dohodami o predchádzaní konfliktom. Rusko tvrdí, že varovanie dostalo necelú minútu pred náletom, v dôsledku čoho zostalo jeho lietadlo v bojovej línii.

Delegácia izraelskej armády pricestovala do Moskvy vo štvrtok, aby sa tam pokúsila zmierniť napätie vo vzájomných vzťahoch, ktoré nastalo po zostrelení ruského lietadla.

Izraelská delegácia na čele s veliteľom letectva generálmajorom Amikamom Norkinom predostrela ruským partnerom svoj výklad udalostí z pondelka vrátane informácií, ktoré Izrael mal pred náletom na vládne objekty v sýrskej provincii Lázikíja, a poskytla aj najdôležitejšie závery svojho doterajšieho vyšetrovania tragického incidentu.

Televízna stanica al-Májadín informovala, že ruská strana odmietla zistenia Izraela, podľa ktorého zodpovednosť za stratu lietadla nesú Rusko a Sýria. Moskva súčasne požiadala Izrael, aby začal nové vyšetrovanie.

Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry TASS uviedlo, že s ruským lietadlom pripravujúcim sa na pristátie sa v čase incidentu kryli izraelské stíhačky F-16, ktoré boli v tom čase na misii s cieľom zaútočiť na objekty v sýrskej provincii Lázikíja.

Podľa ruského ministerstva obrany zodpovednosť za incident nesie Izrael, ktorý Moskva následne varovala, že si vyhradzuje právo na odvetu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…