Ruská misia: OPCW sa dala zatiahnuť do politických hier Británie v prípade otrávených osôb Novičokom

6. 9. 2018 12:55

Ruská misia pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) tvrdí, že OPCW sa dala zatiahnuť do "nečistých politických hier Británie". Ruskí diplomati to uviedli v reakcii na zverejnenie správy OPCW o incidente z júna v britskom meste Amesbury, kde došlo k otrave dvoch osôb, z ktorých jedna neprežila. Informovala o tom v stredu agentúra TASS.

Ruská misia: OPCW sa dala zatiahnuť do politických hier Británie v prípade otrávených osôb Novičokom
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

V utorok zverejnenej správe organizácie OPCW sa konštatuje, že jej testy preukázali zhodu s "toxickou chemikáliou nájdenou v biomedicínskych a environmentálnych vzorkách" odobratých v súvislosti s predošlou otravou v blízkom meste Salisbury, pri ktorej boli v marci zasiahnutí bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija. 

Británia túto chemikáliu predtým identifikovala ako novičok – smrtiacu bojovú látku vyrábanú v Sovietskom zväze v ére studenej vojny. OPCW však vo svojej najnovšej správe Novičok priamo nespomenula, uviedla v utorok agentúra AP.

Do kontaktu s Novičkom sa mali v Amesbury dostať Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley, pričom Sturgessová na následky otravy zomrela. Podľa správy OPCW nebolo možné určiť, či sa z tej istej dávky predtým otrávili aj Skripaľovci, ktorí obaja prežili a medzičasom ich mohli prepustiť z nemocnice.

Británia z použitia Novička proti Skripaľovcom obviňuje Rusko, čo však druhá strana rozhodne odmieta.

Predstavitelia ruskej misie pri OPCW vo svojom stredajšom vyhlásení upozorňujú, že v najnovšej správe OPCW sa o pôvode nervovoparalytickej látky nehovorí nič a nespomína sa ani názov Novičok. Británii to však podľa ruských diplomatov nezabránilo, aby tieto fakty pertraktovala tak, ako jej to vyhovuje. Ruská misia v tejto súvislosti vyjadrila ľútosť, že technický sekretariát OPCW bol "chtiac či nechtiac" zatiahnutý do nečistých politických hier rozpútaných Britániou.  

V prípade otrávenia Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou Novičok obvinila v stredu britská prokuratúra dvoch Rusov – Alexandra Petrova a Ruslana Boširova.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súd rozhodol v prípade tragického výbuchu v Prešove. Trojica obvinených putuje do väzby

18:23 Súd rozhodol v prípade tragického výbuchu v Prešove. Trojica obvinených putuje do väzby

Traja obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom plynu v jednom z prešo…