Ruská TV vysiela o pondelkovej akcii pri soche Koneva v Prahe. Tu je VIDEO

4. 9. 2019 6:01

O demonštrácii pri pamätníku Koneva v pražskej štvrti Dejvice sa dozvedela aj kremeľská televízna stanica Rossija 24. Moderátor sa pýtal, prečo sa ľuďom socha nepáči, a dostal odpoveď. Reportérka spomenula aj hovorcu Pražského hradu Jiřího Ovčáčka, hovoril vraj zaujímavé veci. Existuje tendencia zabudnúť úlohu Červenej armády pri oslobodení Československa?

Ruská TV vysiela o pondelkovej akcii pri soche Koneva v Prahe. Tu je VIDEO
Foto: Radim Panenka
Popis: Pri soche maršala Koneva v Prahe 6 sa stretli odporcovia a zástancovia pomníka
reklama

Ruská štátna televízia si všimla akciu pri soche maršala Koneva a vysielala o tom reportáž. V reportáži zaznelo, že v Prahe práve prebieha spontánna demonštrácia pri soche maršala ZSSR Ivana Koneva. Moderátor stanice Rossija 24 hovoril, že občania sa snažia pamätník uchrániť pred miestnymi úradmi.

„Prečo sa ľuďom nepáči tento pamätník? Čo sa deje na mieste?“ spýtal sa moderátor a odovzdal slovo reportérke.

Tá povedala, že už prišlo viac ľudí. „Je tu asi 200, 300 obyvateľov Prahy, prišli aj politici, ktorí vystupujú za zachovanie pamätníka maršala Koneva. Vznikla skupina ľudí, ktorí sa usilujú o to, aby pamätník zostal zachovaný,“ uviedla reportérka.

Dodala, že prebiehajú búrlivé diskusie a že na demonštráciu dokonca dorazil tlačový hovorca prezidenta Miloša Zemana. Podľa nej hovoril zaujímavé veci, obracal sa k predstaviteľom šiestej pražskej mestskej časti, ktorí iniciovali zahalenie pamätníka ochrannou plachtou.

Ovčáček povedal: „Tým, že tu zakrývate pamätník, odmietate úlohu maršala Koneva a sovietskej armády v čase Veľkej vlasteneckej vojny. Každý môže mať svoj názor, ale nerevidujme históriu.“

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček medzi aktívnymi účastníkmi demonštrácie

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček medzi aktívnymi účastníkmi demonštrácie. Zdroj: Radim Panenka

Táto idea bola hlavným motívom celého mítingu, poznamenala ruská moderátorka. Podľa nej ľudia, ktorí sa zúčastňujú demonštrácie, nechcú, aby bola zabudnutá úloha sovietskej armády, pričom taká tendencia vraj existuje. Dvanásteho septembra prebehne zasadanie mestskej rady, na ktorom sa bude riešiť osud sochy. „Aké riešenie bude prijaté, zatiaľ nemožno povedať. Avšak obyvatelia Prahy tu dávajú vehementne najavo, že nechcú, aby bol pamätník premiestnený,“ uzavrela moderátorka.

Pomník je už dlhší čas predmetom sporu s Ruskou federáciou. Mestská časť navrhuje jeho presun do neďalekej záhrady ruského zastupiteľského úradu.

Medzi prítomnými protestujúcimi boli v pondelok aj poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna alebo zástupcovia komunistov a strany Sloboda a priama demokracia (SPD). Prišla však aj skupina podporujúca rozhodnutie Prahy 6 sochu zahaliť.

Protest zorganizovala strana Česká suverenita. Prekáža jej zakrytie sochy, ku ktorému pristúpila radnica Prahy 6, ktorá údajne chcela ochrániť pomník pred vandalmi. Tí totiž sochu posprejovali a podstavec poliali červenou farbou.

Stalo sa to minulý týždeň, zrejme v súvislosti s výročím udalostí z augusta 1968. Na pomníku sa vtedy objavil nápis „Nie krvavému maršalovi! Nezabudneme“. Na podstavci boli tiež letopočty 45, 56, 61 a 68 odkazujúce na Konevovu účasť na oslobodzovaní Prahy, ale aj na potlačení protestov v Maďarsku, výstavbe Berlínskeho múru a invázii vojsk krajín Varšavskej zmluvy do Československa.

Praha 6 sa v minulosti rozhodla vysvetľujúcimi tabuľkami pripomenúť veliteľovu minulosť.

autor: tle, TASR

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Paška: Zahraniční filantropi naliali maximum peňazí do likvidácie slovenskej národnej politiky. Nálada v SNS je bojovná

0:05 Paška: Zahraniční filantropi naliali maximum peňazí do likvidácie slovenskej národnej politiky. Nálada v SNS je bojovná

Nálada v SNS je podľa podpredsedu strany Jaroslava Pašku bojovná. "Vidíme v opozícii nekonečné ambíc…