Rusi vážne veria, že sa im za Putina žije lepšie, pripustil americký investigatívec. Vrátil krajine hrdosť

27. 3. 2018 13:00

Ruský prezident Vladimir Putin drvivo vyhral ruské prezidentské voľby. Hlas mu odovzdalo viac ako 75 percent voličov. Politik, ktorý fakticky riadi Rusko nepretržite od roku 2000, má tak pred sebou ešte šesť rokov v úrade hlavy štátu Ruskej federácie. Server Info.cz priniesol úvahu, prečo je Putin vo svojej krajine taký populárny.

Rusi vážne veria, že sa im za Putina žije lepšie, pripustil americký investigatívec. Vrátil krajine hrdosť
Foto: TASR
Popis: Ruský prezident Vladimir Putin reční pred svojimi stúpencami počas zhromaždenia v Moskve
reklama

Americký investigatívny novinár Steven Lee Myers v životopise Nový cár: Vzostup a vláda Vladimira Putina píše, že dlhoročný ruský prezident chodil rád do kina. Učarovali mu totiž filmy o sovietskych agentoch, ktorí za druhej svetovej vojny nasadzovali život v boji s nacizmom. Tieto príbehy ho vraj dokonca uchvátili natoľko, že sa rozhodol stať agentom a obhajovať svoju vlasť podobne ako filmoví hrdinovia.

Agentom KGB sa nakoniec skutočne stal, vyslali ho do východného Nemecka – do Drážďan, kde prežil aj revolúciu. Niektorí životopisci hovoria, že hrozil streľbou do demonštrantov, aby uchránil tajné dokumenty KGB v Drážďanoch, iní však tvrdia, že na tieto vyhrážky nedošlo. Steven Lee Myers poznamenáva, že Putin sa cítil sklamaný režimom, ktorému oddane slúžil, ale v časoch krízy v roku 1989 sa nedočkal podpory a jasných inštrukcií.

Po revolúcii sa vrátil do Ruska a pôsobil v Petrohrade, kde spolupracoval okrem iného s Dmitrijom Medvedevom, neskorším premiérom Ruskej federácie a prezidentom v čase, keď Putin ukončil svoje prvé dva mandáty a tretíkrát už kandidovať nemohol. V tých rokoch sa s Dmitrijom Medvedevom prehodili a stal sa načas premiérom. Postupne sa však prepracoval až do moskovského Kremľa.

Dmitrij Medvedev

Dmitrij Medvedev Zdroj: SITA

V 90. rokoch vládnuci Boris Jeľcin si jedného dňa vybral Putina za svojho nástupcu. Keď sa Putin stal prezidentom, okrem iného určil za ruskú hymnu starú sovietsku, všetkým dobre známu melódiu, ale s inými slovami.

Predovšetkým však Rusom vrátil hrdosť. Občania Ruskej federácie mali pocit, že v 90. rokoch bola ich krajina rozkradnutá a prepadla sa do priepasti korupcie. Putin Rusom sľúbil návrat k veľkosti a odvtedy na tom pracuje. Rusi veria, že sa im s Putinom žije lepšie, než sa im žilo za Borisa Jeľcina. Preto ho tiež volia.

Podľa servera Info.cz je Putin v Rusku veľmi populárny, aj keď sám odmieta, že by si budoval nejaký kult osobnosti. V ruských mestách si však môžete kúpiť tričká s Putinom a o Putinovi sa spievajú aj piesne. Myers k tomu dodáva, že Putin nenecháva nič na náhodu a upevňuje svoju popularitu kontrolou televízií.

Celé video nájdete na webe Info.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegriniho strana by dosiahla podporu 21,4 percenta

14:12 Pellegriniho strana by dosiahla podporu 21,4 percenta

V prípade vzniku politickej strany súčasného podpredsedu parlamentu a podpredsedu Smeru-SD Petra Pel…