Rusi chcú zakázať organizáciu Za ľudské práva

15. 10. 2019 19:59

Ruské ministerstvo spravodlivosti požiadalo Najvyšší súd o zákaz ľudskoprávnej organizácie Za ľudské práva známeho aktivistu Leva Ponomariova. S odvolaním sa na vyhlásenie ľudskoprávnej organizácie o tom v utorok informovala agentúra Interfax.

Rusi chcú zakázať organizáciu Za ľudské práva
Foto: Facebook, Russian Flag
Popis: Ruská vlajka
reklama

Dôvodom žiadosti o zákaz organizácie boli porušenia zákona, na ktoré počas neplánovanej kontroly v roku 2018 prišla ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor).

Ministerstvo spravodlivosti sa vo svojej žiadosti opieralo o dva hlavé argumenty. Prvým z nich je skutočnosť, že stanovy organizácie nezodpovedajú najnovším zmenám v občianskom zákonníku. Hlavným bodom sťažnosti však boli pokuty, ktoré organizácia v minulosti dostala po tom, ako vo svojich publikáciách a správach opakovane neuviedla, že podľa ruskej legislatívy je tzv. zahraničným agentom.

Organizácia chce podľa svojho oficiálneho stanoviska obhájiť svoju existenciu na ruskom Najvyššom súde a v prípade potreby aj na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP).

Hnutie Za ľudské práva založil ešte v roku 1997 známy ruský aktivista Lev Ponomariov. V súčasnosti ide o jednu z najväčších ľudskoprávnych organizácií v krajine.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Publicista Hrabko: Pellegrini je už zrejme rozhodnutý odísť

11:20 Publicista Hrabko: Pellegrini je už zrejme rozhodnutý odísť

Skutočnosť, že Peter Pellegrini nečakal na snem Smeru-SD a rovno vyzval Roberta Fica na odchod z fun…