Rúhání vidí možnosť pre stiahnutie iránskych vojakov zo Sýrie

13.6.2018 9:30

Iránsky prezident Hasan Rúhání nevylučuje stiahnutie iránskych vojakov zo Sýrie, informovala agentúra DPA. Rúhání poznamenal, že iránski vojenskí poradcovia boli do Sýrie vyslaní na žiadosť sýrskej vlády. Upozornil, že vojaci viacerých štátov v Sýrii pôsobia ilegálne a bez koordinácie s vládou v Damasku.

Rúhání vidí možnosť pre stiahnutie iránskych vojakov zo Sýrie
Foto: TASR
Popis: Hasan Rúhání

V utorkovom telefonickom rozhovore s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom Rúhání podľa DPA vyjadril nádej, že korene terorizmu v Sýrii budú zlikvidované čo najskôr. "To bude znamenať, že prítomnosť zahraničných vojakov v Sýrii nebude potrebná ".

Rusko, Irán a libanonské polovojenské oddiely hnutia Hizballáh sú v konflikte v Sýrii najdôležitejšími spojencami sýrskeho prezidenta Bašára Asada, pričom však najmä prítomnosť Iránu a Hizballáhu v Sýrii je zdrojom napätia v celej oblasti Blízkeho východu. Izrael napr. tvrdí, že sa cíti byť ohrozený iránskymi raketami, ktoré sú podľa neho dislokované na území Sýrie.

Podobnú myšlienku ako Rúhání ohľadom odsunu zahraničných vojakov vyslovil v máji aj ruský prezident Vladimir Putin, keď v čiernomorskom letovisku Soči privítal sýrskeho prezidenta Asada. Putin vtedy navrhol, aby sa zo Sýrie stiahli všetky cudzie jednotky, keďže sýrska armáda zaznamenáva v boji proti terorizmu "veľký pokrok".

Rusko je v rámci viac než sedem rokov trvajúceho sýrskeho ozbrojeného konfliktu hlavným spojencom tamojšieho prezidenta Asada. Vstup ruských vojsk do Sýrie v roku 2015 zvrátil vývoj situácie v prospech jeho vlády.

Hovorili aj o jadrovej dohode

Rúhání a Macron sa v telefonáte venovali aj téme iránskej jadrovej zmluvy. Rúhání upozornil svetové veľmoci, že pre Irán bude nemožné riadiť sa jadrovou dohodou uzavretou v roku 2015, ak z nej po odstúpení Spojených štátov nebude môcť profitovať.

Rúhání v ňom podľa agentúry Reuters vyjadril spokojnosť s postojom Európy, osobitne Francúzska, pri snahách o záchranu zmluvy podpísanej v júli 2015. Súčasne však upozornil, že "podobné vyhlásenia by mali byť spojené s činmi a konkrétnymi opatreniami".

V dohode, ktorú Irán a šestica veľmocí uzavreli v roku 2015, sa režim v Teheráne zaviazal obmedziť svoj program na obohacovanie uránu výmenou za zrušenie tvrdých ekonomických sankcií uvalených na Irán. Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa od tejto dohody v máji odstúpila.

Emmanuel Macron Zdroj: TASR

Macron uviedol, že Francúzsko, Británia, Nemecko, Rusko a Čína pokračujú v realizácii viedenskej zmluvy o iránskom jadrovom programe vo všetkých jej parametroch. V komuniké Elyzejského paláca sa uvádza, že Macron Rúháního informoval o pokroku, ktorý sa v tejto veci zatiaľ podarilo dosiahnuť. Vyjadril tiež želanie, aby "Irán zo svojej strany plnil svoje záväzky bez akejkoľvek dvojznačnosti".

Macron súčasne pripomenul návrh ohľadom "rozšírenej dohody, ktorá by umožnila urovnať situáciu v regióne a obnoviť dôveru".

Macronova kancelária podľa agentúry Reuters uviedla, že už dávnejšie dohodnutá ministerská schôdzka všetkých zostávajúcich signatárov - európskych mocností, Číny a Ruska - sa uskutoční v najbližších týždňoch vo Viedni.

Podľa francúzskych diplomatických zdrojov sa táto schôdzka má konať v týždni okolo 25. júna.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

17:51 Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) zostáva vo funkcii. Rozhodli o tom v stredu poslan…