Rúhání: Nový rozpočet pomôže Iránu odolávať sankciám USA

8. 12. 2019 11:43

Iránsky prezident Hasan Rúhání v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina bude budúci rok závisieť menej od príjmov z ropy na základe nového rozpočtu, ktorý je zameraný na odolávanie drvivému obchodnému embargu USA. Informovala o tom agentúra AP.

Rúhání: Nový rozpočet pomôže Iránu odolávať sankciám USA
Foto: TASR
Popis: Iránsky prezident Hassan Ruhání
reklama

Irán sužuje ekonomická kríza. Spojené štáty opätovne uvalili na krajinu sankcie, ktoré Iránu zamedzujú predaj ropy do zahraničia, po tom, ako americký prezident Donald Trump vlani rozhodol o odstúpení USA od tzv. jadrovej dohody svetových veľmocí s Teheránom z roku 2015.

"Tento rozpočet vysiela svetu odkaz, že napriek sankciám budeme našu krajinu spravovať," povedal Rúhání na otváracom zasadnutí parlamentu. Navrhovaný rozpočet bude podľa neho čeliť "maximálnemu tlaku a sankciám" zo strany USA.

Rúháni tiež oznámil, že iránska vláda bude ťažiť z pôžičky vo výške päť miliárd dolárov od Ruska, ktorá je v štádiu finalizácie. Dodal, že Spojené štáty a Izrael zostanú "bez nádeje" napriek svojmu cieľom oslabiť Irán sankciami.

Cieľom rozpočtu je aj poskytnúť väčšiu sociálnu pomoc a "odstrániť ťažkosti" pre chudobných ľudí, a to výraznými dotáciami potravín a liekov, vyhlásil.

Ďalší iránsky rozpočtový rok sa začína 20. marca 2020 s príchodom perzského nového roka. Podľa AP by mal byť oproti aktuálnemu roku vyšší o asi desať percent, a to v čase, keď krajinu trápi 40-percentná inflácia.

Iránsky parlament má na rokovania o návrhu rozpočtu čas do začiatku februára.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

21:30 Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR odročila ústne pojednávanie s bývalým generálny…