Rozrezanie novinára: Princ Salman desí už aj mnohých v Saudskej Arábii. Je vraj zlý a prchký

24. 10. 2018 12:05

Britský denník Financial Times tvrdí, že mučenie a zavraždenie novinára Džamála Chašukdžího je temnou škvrnou na povesti saudskoarabského princa Mohammeda bin Salmana. Západ dosiaľ nad počinmi tohto muža privieral oči, ale zdá sa, že teraz princ zašiel príliš ďaleko. Bude to znamenať jeho pád? Denník Financial Times o tom pochybuje.

Rozrezanie novinára: Princ Salman desí už aj mnohých v Saudskej Arábii. Je vraj zlý a prchký
Foto: TASR
Popis: Mohammed bin Salman
reklama

Saudskoarabský princ Mohammed bin Salman (MbS) mal doteraz relatívne voľnú ruku. Zatlačil na nepohodlných členov kráľovskej rodiny, nechal zatvoriť niektorých blogerov a novinárov a v Jemene vedie vojnu, ktorá je obrovskou tragédiou pre túto krajinu. Západ nad tým všetkým doteraz privieral oči, napísal denník Financial Times. Text sprostredkoval webový časopis Argument.

Lenže teraz sa zdá, že princ Mohammed bin Salman prekročil čiaru. Keď na saudskoarabskej ambasáde v Istanbule zavraždili a údajne v kyseline rozpustili saudskoarabského novinára Džamála Chašukdžího, Západ už odmietol privierať oči. Na hlavu princa Salmana sa zniesla vlna kritiky.

„Donald Trump pôvodne hrozil Rijádu ,vážnymi dôsledkami‘, ak sa ukáže, že vláda bola zapletená do vraždy Chášukdžího. Niekoľko západných významných firiem sa stiahlo z investičnej konferencie. Ale v samotnej Saudskej Arábii, kde jeden tweet môže znamenať väzenie, sa médiá poponáhľali s obhajobou vlády. Vraj za všetko môže Katar alebo sa spochybňujú turecké obvinenia,“ napísal server.

„Koncentrácia moci okolo princa však vyvoláva zdesenie aj u samotných Saudov. Historicky bola moc rozvrstvená medzi viacerých princov, lenže Mohammed má len pár poradcov. Mnohí členovia samotnej rodiny sa sťažujú, aký je MbS impulzívny a agresívny. Rastie skupina vplyvných, ktorí sú proti nemu. Jeho štýl vládnutia dobre ukázalo zadržanie stoviek princov a podnikateľov v hoteli Ritz, ktorí mohli odísť po tom, ako zaplatili tučnú sumu, iní sú však stále v domácom väzení,“ pokračoval.

Denník Financial Times v texte vydanom 17. októbra pochybuje, že by táto kauza znamenala definitívny pád princa Salmana. Stalo sa len to, že sa do aféry vložil kráľ Salman bin Abd al-Azíz, ktorý sa snaží upokojiť situáciu. Rokuje so Spojenými štátmi aj s Tureckom. V súkromí si pravdepodobne princ Salman vypočuje, že sa musí krotiť, verejne však pokarhanie zrejme nedostane, aby významne neutrpela jeho prestíž v očiach saudského obyvateľstva ani v očiach zahraničia.

Salman bin Abd al-Azíz

Salman bin Abd al-Azíz  Zdroj: SITA

Celý článok nájdete na webe Argument.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…