Rozpočet Kunsthalle Bratislava je nad rámec finančných možností

22. 5. 2019 7:00

Riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá a poverená riaditeľka Kunsthalle Bratislava Nina Vrbanová v utorok na pôde Ministerstva kultúry (MK) SR predložili návrh na fungovanie a činnosť Kunsthalle Bratislava. Návrh rozpočtu kultúrneho priestoru je vo výške 710.000 eur. Podľa šéfky rezortu Ľubice Laššákovej (Smer-SD) je to však "nad rámec možností". TASR o tom informovala riaditeľka komunikačného odboru MK SR Barbora Palovičová.

Rozpočet Kunsthalle Bratislava je nad rámec finančných možností
Foto: TASR
Popis: Na snímke protestujúci počas vernisáže k výstave Inverzná romantika v Kunsthalle v Bratislave

"Táto požiadavka na rozpočet je momentálne nad rámec finančných možností kapitoly ministerstva kultúry. Otázky samostatného fungovania, činnosti a rozpočtu sú momentálne vo fáze prípravy a budú predmetom ďalších rokovaní," uviedla ministerka kultúry. Laššáková pritom v apríli potvrdila, že podporí možnosť vytvorenia Kunsthalle, pričom uviedla, že podľa zákona samostatná organizácia môže vzniknúť od 1. januára budúceho roka.

Šéfka rezortu kultúry v minulosti deklarovala, že nikto neuvažuje nad rušením ani vyhadzovaním Kunsthalle z Domu umenia na Námestí SNP v centre Bratislavy. Svoje slová smerovala najmä k zástupcom výtvarnej a umeleckej obce, ktorí jej počas slávnostného otvorenia výstavy odovzdali petíciu s požiadavkou, aby Kunsthalle bola samostatnou inštitúciou a ostala v súčasných priestoroch. Ministerka vtedy priznala, že je prekvapená z medializovaných obáv a tvrdení o rušení priestoru súčasného umenia v centre Bratislavy na úkor vzniku Kreatívneho centra. 

Zopakovala, že takéto úvahy sa nezakladajú na pravde. Priznala, že približne o 18 mesiacov sa budú musieť inštitúcie sídliace v Dome umenia - Literárne informačné centrum (LIC), Národné osvetové centrum (NOC), Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a Kunsthalle dočasne premiestniť do iných priestorov z dôvodu rekonštrukcie objektu. Ministerstvo odmietlo spochybňovanie plánovanej rekonštrukcie Domu umenia z eurofondových zdrojov a zámeru Kreatívneho centra.

Výtvarná a kultúrna obec 1. apríla vydala vyhlásenie vyjadrujúce znepokojenie zo snahy zrušiť pôsobenie Kunsthalle Bratislava v priestoroch Domu umenia a zriadiť tam tzv. Kreatívne centrum, a to bez diskusie s umeleckou obcou. Vo vyhlásení preto umelci požadovali pre Kunsthalle právnu subjektivitu i stabilizáciu v Dome umenia, rovnako tak koncepčné riešenia oblasti kreatívneho priemyslu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

17:29 Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) tvrdí, že politici majú právo vyjadriť sa k prez…