Rozpad Európskej únie už nie je nemysliteľný, priznáva Merkelovej zástupca a budúci súper

9.1.2017 10:27

O tom, že Európska únia by sa mohla začať štiepiť už tento rok, sa hovorí v členských krajinách stále častejšie. Najnovšie sa k odborníkom a politikom, ktorí túto možnosť pripúšťajú, pridal aj nemecký vicekancelár a minister financií Sigmar Gabriel.

Rozpad Európskej únie už nie je nemysliteľný, priznáva Merkelovej zástupca a budúci súper
Foto: TASR
Popis: Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel.
Nemecká neústupčivosť v úsporných opatreniach v rámci eurozóny rozdelila Európsku úniu viac ako čokoľvek iné. Takéto priznanie vyšlo z úst šéfa nemeckého rezortu financií a zástupcu kancelárky Merkelovej v rozhovore pre nemecký Der Spiegel. Predseda vládnych sociálnych demokratov (SPD) Sigmar Gabriel priznal aj to, že znižovanie deficitu vo Francúzsku a Taliansku so sebou prinieslo politické riziká. 
 
„Raz som sa opýtal kancelárky, čo by bolo pre Nemecko nákladnejšie: keby sme dovolili Francúzsku o pol percenta vyšší deficit alebo keď sa Le Penová stane prezidentkou. A doteraz mi dlhuje odpoveď,“ uviedol Gabriel v narážke na rastúce preferencie líderky Národného frontu. Práve Le Penovej antiimigračná strana má stále väčšiu podporu voličov a to zvyšuje jej šance v blížiacom sa súboji o Elyzejský palác. 
 
Práve Sigmar Gabriel bude pravdepodobne kandidátom SPD v septembrových federálnych voľbách v Nemecku, kde sa postaví proti Angele Merkelovej. Uvedomuje si pritom, že jeho nápady na vyššie dotácie do EÚ sú v Nemecku extrémne nepopulárne. 
 
„Uvedomujem si aj to, v akom stave je EÚ. Už nie je ďalej nemysliteľné, že by sa (EÚ) rozpadla. Ak sa to stane, naše deti nás budú preklínať,“ pripustil Gabriel v interview. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…