Rozpad EÚ? Už to vraj začína byť naozaj vážne. Silné slová a škrípanie zubov

    0
    Vlajka EÚ (Autor: repro youtube, mg)

    „Bez Schengenu a voľného pohybu pracovných síl a ľudí nemá euro zmysel. Medzi Schengenom a eurom navyše existuje jasné spojenie. Aký má zmysel mať jednotnú menu pre kontinent, keď sa po ňom nedá voľne a bez zábran cestovať?“ uviedol Juncker s tým, že bez Schengenu by Európu postihla vyššia nezamestnanosť a spomalený rast ekonomiky. V podobnom duchu sa vyjadril aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. „Nie sme skutočne ďaleko od možného zlyhania Schengenu. Nie je to otázka rokov, pretože už teraz čelíme komplikovanej a znepokojujúcej situácii.“

    Skutočnosť, že masívna migračná vlna vážne ohrozuje Schengen, nie je žiadnym tajomstvom. Vláda Angely Merkelovej však stále trvá na tom, že uzavretie nemeckých hraníc migračnú krízu nevyrieši. A to aj napriek tomu, že kabinet dostal list podpísaný mnohými vysokými úradníkmi, ktorí po tomto kroku volajú. Na utorkovej tlačovej konferencii takýto krok podľa Deutsche Welle rázne odmietol minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier. „Môžem vás ubezpečiť, že riešenie migračnej krízy nemôžeme dosiahnuť uzavretím hraníc. Jedinou možnosťou je pokračovať vo vopred dohodnutom prerozdeľovaní migrantov v rámci štátov Európskej únie.“

    V utorok hovoril o budúcnosti Schengenu a migračnej kríze aj predseda Európskej rady Donald Tusk. „Európa mala dosť mesiacov na to, aby migračnú krízu zvládla. Ak sa to konečne nestane, môžeme čoskoro čeliť kolapsu voľného pohybu osôb v rámci Schengenu. Teraz pred sebou máme približne dva mesiace na to, aby sme dostali udalosti pod kontrolu. V opačnom prípade sa stane Schengen minulosťou. Vážne ohrozená je však aj samotná Európska únia v prípade, že nebudeme schopní kontrolovať svoje vonkajšie hranice,“ poznamenal Tusk.

    Kľúčový faktor rozhodujúci o budúcnosti Schengenu však podľa väčšiny analytikov predstavujú postoje Nemecka k ochrane jeho vlastných hraníc. Kancelárka Merkelová zatiaľ nesignalizovala, či krajina sprísni kontroly na hraniciach podľa vzoru susedného Dánska či Rakúska. Pri návšteve jednej súkromnej obchodnej akcie minulý týždeň však dávala do spojitosti existenciu spoločnej meny so Schengenom. „Nikto nemôže predstierať, že môžeme mať funkčnú spoločnú menu v situácii, keď nemôžeme bez prekážok prekračovať hranice jednotlivých štátov v Európskej únii.“

    Niektorí vysokí nemeckí politici sa v súkromí vyjadrujú konkrétnejšie a hovoria o tom, že európske riešenie sa dá nájsť najneskôr do marca. Potom vraj pádu Schengenu už nič nezabráni. Ako uvádza Reuters, úradníci v Bruseli sa obávajú, že Nemecko v nasledujúcich týždňoch nakoniec svoje hranice uzavrie. Najbližší samit predstaviteľov členských štátov EÚ sa koná vo februári. „Na tejto spoločnej schôdzke by mohlo odštartovať odpočítavanie do konca trvania Schengenu,“ uviedol pre agentúru Reuters jeden nemenovaný vysoko postavený úradník.

    Berlín a Brusel sa hodlajú aj naďalej usilovať o prerozdeľovanie prvých 160 000 migrantov, čo najmä politickí predstavitelia štátov východnej Európy stále odmietajú. Najnovšie sa v tomto smere vyjadrili štáty Vyšehradskej štvorky v utorok. Nádeje vedúcich predstaviteľov EÚ sa tak upínajú k pomoci od Turecka, ktorému by mali na účte pristáť v najbližších dňoch tri miliardy eur za to, že zastaví či aspoň spomalí migračný tok smerujúci do Európy. Časť bruselských úradníkov tvrdí, že zatiaľ je priskoro na šírenie paniky, pretože príliv migrantov sa v januári v porovnaní s decembrom znížil.

    Aj napriek tomu samotný komisár EÚ pre migráciu Dimitris Avramopoulos minulý týždeň na pôde Európskeho parlamentu hovoril o stále sa zhoršujúcej situácii. Nech už je to v skutočnosti akokoľvek, budúcnosť Schengenu úzko súvisí so zvládnutím migračnej krízy. Po oznámení sprísnenia kontroly na hraniciach s Rakúskom a Dánskom a varovných hlasoch samotných predstaviteľov Európskej únie je však celkom určite legitímne hovoriť o jeho možnom konci. Povedané slovami Donalda Tuska, nasledujúce dva mesiace rozhodnú. A to o tom, či sa budú radovať euroskeptici alebo naopak euronadšenci. Pretože bez Schengenu a eura, ako už bolo povedané, bude vážne ohrozená aj samotná EÚ.

    autor: Josef Provazník

    - Reklama -