Rozčúlená Krištúfková: Fico mi prebral návrh. Zarazilo ma to. Keď som to navrhovala ja, zmietol to zo stola

30. 10. 2018 17:00

Robert Fico počas tlačovej konferencie vedenia strany Smer-SD predstavil vo štvrtok nové sociálne opatrenia. Avizoval zmeny vo vymáhaní výživného, predĺženie materskej či nižšiu daň z pridanej hodnoty (DPH) na dojčenské potreby pre malé deti. V slušnej spoločnosti sa návrhy nekradnú, ohradzuje sa poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková. Keď som to navrhovala ja, zmietol to zo stola, o dva dni neskôr s tým príde sám, upozorňuje.

Rozčúlená Krištúfková: Fico mi prebral návrh. Zarazilo ma to. Keď som to navrhovala ja, zmietol to zo stola
Foto: TASR
Popis: Petra Krištúfková

Koaličná strana Smer-SD predstavila vo štvrtok nový balík sociálnych opatrení na podporu mladých rodín. Okrem iného chce vládna strana presadiť zmeny vo vymáhaní výživného, predĺženie materskej či nižšiu daň z pridanej hodnoty na dojčenské potreby pre malé deti ako napríklad detská výživa či plienky. Opatrenia predstavil predseda strany Robert Fico. Realizovať by sa mali v rokoch 2019 a 2020. 

Najvýraznejšia zmena sa týka systému vymáhania výživného. Podľa Fica by ho po novom mal vymáhať štát. Chceme, aby štát prevzal zodpovednosť za vymáhanie výživného, ak nie je platené," priblížil Fico s tým, že v praxi majú problémy najmä ženy-matky. Po novom by ho mal štát automaticky vyplatiť žene a následne by vymáhal od neplatiča.

Väčšiu podporu by mali dostať aj rodičia detí na prvom stupni základných škôl. Rodičia by dostali možnosť vybrať si príspevok na nákup školských potrieb, ktoré musí mať dieťa pri nástupe do školy," vysvetlil Fico s tým, že ročne nastupuje do škôl 50 000 až 55 000 detí, pričom tento príspevok by mohol byť v sume 100 eur.

Predseda strany Smer-SD a bývalý premiér Robert Fico počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavil nový sociálny balíček z dielne svojej strany. Autor: DF

V slušnej spoločnosti sa návrhy nekradnú

Nové sociálne opatrenia z dielne Smeru zaskočili poslankyňu Sme rodina Petru Krištúfkovú, ktorá sa týmto témam dlhodobo venuje. „S nemým úžasom som si dnes vypočula Roberta Fica a jeho návrh, ako pomôcť matkám a rodinám v prípade neplatenia výživného. V slušnej spoločnosti sa návrhy nekradnú a v slušnom parlamente sa podporujú, ak s nimi súhlasím,“ napísala Kollárova poslankyňa na svojom profile na sociálnej sieti. Narážala pri tom na to, že ešte počas utorkovej schôdze NR SR prišla s identickým návrhom, ktorý však pre nedostatok hlasov cez plénum neprešiel. 

„Fico v utorok bez mihnutia oka zamietol môj návrh náhradného výživného, aby dnes, to je o dva dni neskôr, na tlačovke oznámil, že Smer bude riešiť neplatičov výživného,“ upozorňuje Krištúfková s tým, že už dvakrát do národnej rady predložila návrh, aby výživné nevymáhala matka, ale štát, lebo má na to podľa jej slov podstatne lepšie možnosti. „Je nemysliteľné, že štát, ktorý poskytol náhradné výživné, hodí bremeno vymáhania na samotnú matku!“ hovorí poslankyňa na súčasný systém okolo výživného. 

Poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková. V pozadí jej stranícki kolegovia Boris Kollár a Adriana Pčolinská Zroj: TASR

„Dnes som si takmer rovnaké slová, ako som ich predniesla v parlamente, vypočula od Fica. Akoby čítal z mojej dôvodovej správy. Čo k tomu dodať? Aspoň viem, že robím dobrú prácu,“ pozerá sa poslankyňa na celú vec pozitívnou optikou. 

Taká je práca v opozícii, ostávam pozitívna

Samozrejme, že ma to zarazilo, že neprejdú ani dva dni, od kedy sa o tom návrhu hlasovalo. Iné by bolo, keby prešlo dlhšie obdobie. Je smutné, že za žiadnu cenu opozičný návrh vláda nepodporí, aj keď ide evidentne o dobrú vec. Bohužiaľ, ja som opozičný poslanec a takto to chodí. Na druhej strane ma teší, ak som bola hnacím motorom na to, aby sa vôbec nad touto témou zamysleli. Ak sa matkám a deťom skutočne pomôže, tak ja ten zákon podporím, aj keď ho podajú oni,“ vyjadrila sa Krištúfková pre Parlamentné Listy.

„Ficovo avizované opatrenie ešte nevidíme legislatívne rozpracovaná, takže ťažko posúdiť, do akej miery je podobný či identický s mojím návrhom. No ja som v parlamente tretí rok a teda neviem o tom, že by niekto doteraz túto tému okrem mňa otváral. Takže môžem povedať, že celá filozofia je prebratá,“ odpovedala na našu otázku, či je návrh Smeru totožný s tým jej. 

Poslankyňa zároveň upozorňuje, že Smer nenašiel inšpiráciu iba v prípade výživného, ale aj návrhu na príspevok pre deti na začiatku školského roka, ktorý rovnako predkladala v parlamente už po druhý raz. „Dnes bol predstavený ako jeho (Ficov – pozn. red.) skvelý nápad. Proste a jasne – moja práca je riadne inšpirujúca,“ uzavrela Krištúfková.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…