Rokovanie vlády aj o vojenskom zastúpení Slovenska v zahraničí

11. 9. 2019 9:29

Vojenské zastúpenie Slovenska v zahraničí má prejsť zmenami, ktoré si vyžiada reorganizácia síl v rámci NATO. Podľa návrhu, o ktorom bude v stredu rokovať vláda, by zmeny nemali ovplyvniť počty príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR mimo územia Slovenska.

Rokovanie vlády aj o vojenskom zastúpení Slovenska v zahraničí
Foto: TASR
Popis: Rokovanie slovenskej vlády

Vládny kabinet sa na svojej 169. schôdzi bude zaoberať aj ďalším návrhom, ktorý predkladá ministerstvo obrany, v tomto prípade ide o rozšírenie pôsobnosti mnohonárodného ženijného práporu. Jednotku ako nástroj regionálnej spolupráce vytvorili na základe dohody medzi vládami Maďarska, Rumunska, Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny v roku 2002 pôvodne s cieľom zasahovať a pomáhať miestnemu obyvateľstvu v prípade prírodných katastrof v povodí rieky Tisa. Po novom by sa malo pôsobenie práporu rozšíriť aj o povodie Dunaja.

O prírodných katastrofách hovorí aj Správa o bezpečnosti SR za rok 2018, ktorej návrh predloží na rokovanie vlády SR premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Podľa správy bolo v SR v roku 2018 zaznamenaných 251 mimoriadnych udalostí, najčastejšie išlo o povodne, nálezy alebo úniky neznámych látok a poplašné správy.

Správa sa taktiež venuje kybernetickej bezpečnosti, konštatuje, že škodlivé informačné pôsobenie a kybernetické útoky zaznamenali aj v SR, tieto snahy však "nemali charakter intenzívnej, špecificky zameranej hybridnej kampane".

Z ekonomických tém sa bude vládny kabinet zaoberať aj správou o zabezpečení dodávok energií a riešení prípadných núdzových stavov. Podľa materiálu, ktorý predkladá Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, sú zásobníky plynu takmer plne naplnené.

"V zásobníkoch, ktorých celková kapacita je 4,66 miliardy kubických metrov (m3), bolo k 21. augustu 2019 uskladnených viac ako 4,16 miliardy m3, teda viac ako 89 percent z celkovej kapacity," uvádza v správe rezort hospodárstva.

Vláda bude takisto schvaľovať členstvo SR v Medzinárodnom inštitúte pre aplikované systémové analýzy (IIASA) i šesťmiliónový účelový transfer, ktorý Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) môže použiť na opravy a údržby v rámci protipovodňových opatrení. Vodohohospodári plánujú opraviť sústavu vodných diel Hričov - Mikšová - Považská Bystrica, čerpaciu stanicu úžitkovej vody vodnej stavby Nováky a vodnú stavbu Dolná Hodrušská.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

13:58 AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

AKTUALIZOVANÉ Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava II (OS) pokračoval v piatok po takm…