Rodinkárstvo a zneužívanie fondu? OĽaNO viní Most-Híd

6.6.2018 13:00

Poslanecký prieskum zistil vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) viaceré pochybenia, vrátane pochybenia riaditeľa. Po ohlásení a vykonaní prieskumu vo Fonde odstúpilo šesť členov odborných rád rómskej národnostnej menšiny, ktorých riaditeľ vymenoval. Opozičná strana OĽaNO tvrdí, že fond zneužívala strana Most-Híd, aby posilnila svoje pozície v regiónoch. Problémom má byť aj rodinkárstvo.

Rodinkárstvo a zneužívanie fondu? OĽaNO viní Most-Híd
Foto: TASR
Popis: Natália Milanová

Podľa bývalého splnomocnenca vlády pre rómske komunity a poslanca NR SR Petra Polláka (OĽaNO) dali nominanti koaličnej strany Most-Híd miesta vo funkciách len zástupcom maďarskej menšiny, pričom vo svojich nomináciách úplne obišli Rusínov či Rómov. Títo nominanti potom prideľovali peniaze len do určitých regiónov. "Do okresu Rimavská Sobota posielajú svojim voličom 209.000 eur, kým do okresu Košice-okolie, kde voličov v rómskych osadách nemajú, posielajú len 16.000," hovorí. V jednej z komisií mal tiež podľa neho sedieť človek, ktorý otvorene podporuje koaličný Smer-SD.

Podľa podpredsedníčky Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Natálie Milanovej (OĽaNO) prieskum potvrdil aj rodinkárske praktiky. OĽaNO preto navrhuje, aby projekty, predkladané organizáciami, v ktorých aktuálne pôsobí, alebo v období ostatných troch rokov pôsobil akýkoľvek člen komisie ako aj jeho rodinný príslušník, boli automaticky vylúčené z hodnotiaceho procesu a nemohli tak získať dotáciu.

Prieskum tiež zistil, že systému vyhodnocovania projektov chýba v odborných radách podrobnejšie hodnotenie zo strany príslušných členov Odbornej rady. Taktiež boli zistené medzery v kontrolnej a monitorovacej činnosti Fondu. Podľa Milanovej môže byť podobná situácia aj vo Fonde na podporu umenia a v Audiovizuálnom fonde. V prvom sa má poslanecký prieskum uskutočniť v septembri, v druhom v priebehu júna.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…