Robejšek bez obalu: Nemecká spoločnosť degeneruje

19.6.2019 6:00

Analytik Petr Robejšek sa zamyslel nad tým, čo vypovedá výrazný úspech Zelených vo voľbách do Európskeho parlamentu o nemeckej spoločnosti. Použil slovo „degenerácia“.

Robejšek bez obalu: Nemecká spoločnosť degeneruje
Foto: Archív: PR
Popis: Petr Robejšek, český politológ, ekonóm, komentátor a publicista žijúci v Nemecku

Analytik Petr Robejšek považuje Nemecko za pozoruhodnú krajinu, ktorej spoločnosť je formovaná niekoľkými dôležitými faktormi. Jedným z nich je pocit viny za rozpútanie dvoch svetových vojen, ktorý politická reprezentácia v spoločnosti starostlivo udržiava pri živote. Nemalú rolu hrá u Nemcov aj zásadovosť a nakoniec vraj romantický vzťah k prírode. To sú podľa Robejška dôvody veľkého úspechu Zelených.

Na praktickom príklade ukázal, ako sa úspech Zelených prejavuje napríklad v obchodoch s potravinami. „Nedávno som si bol kúpiť kávu. Ponúkame nový druh z Ugandy, upozornila ma predavačka. A čo mi o nej poviete, hovorím ja. Je to bioprodukt a prísne podľa ekologických predpisov, povedala. Dobre, ale mňa zaujíma, ako chutí, pýtam sa. No, nie je ani veľmi silná, ani veľmi slabá.

Kávu som si nekúpil, ale tá príhoda vypovedá veľa o degenerácii nemeckej spoločnosti,“ napísal Robejšek na blogu Aktuálně.cz.

Opísal tiež, ako nemeckých Zelených podporujú tamojší novinári. „Počtom poslancov sú Zelení najmenšia opozičná strana, ale mediálne s prehľadom tá najúspešnejšia. Ich pozíciu posilňujú novinári, z ktorých väčšina vôbec neskrýva sympatie, ktoré pre nich majú. V Nemecku sú novinári skupina prevažne zle platených, o svojich schopnostiach až príliš presvedčených a svoju spoločenskú funkciu svojvoľne vykladajúcich jedincov.

Výsledkom je to, že sa správajú ako politickí aktivisti, ktorí spoločnosť neinformujú, ale vnucujú jej ich vlastné poradie dôležitosti tém a sťažujú tak život slabnúcej veľkej koalícii CDU/CSU a SPD,“ vyložil Robejšek svoj pohľad na nemecké médiá.

Podstatnú rolu v nasmerovaní spoločnosti vraj hrajú aj youtuberi, ktorí ovplyvňujú predovšetkým mladých ľudí. Tí sú podľa Robejška zvyknutí všeličo kritizovať, ale už o poznanie menej vedia veci domýšľať. Analytik to pripisuje na vrub zmenám v nemeckom školstve, ktoré sa veľmi uvoľnilo a neznámkuje tak prísne ako kedysi. Mnohokrát už neznámkuje vôbec.

A nemecká kancelárka Angela Merkelová proti tomu nič nerobí. Skôr zachováva status quo, čo podľa Robejška škodí konzervatívnej politike. Analytik sa domnieva, že si s tým Merkelová neláme hlavu, robí len všetko pre to, aby zostala pri moci do poslednej možnej chvíle.

Angela Merkelová

Angela Merkelová. Zdroj: TASR

Celý komentár nájdete na webe Aktuálně.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ VIDEO Hnoj pred parlamentom. Farmári majú toho dosť. NR SR je pripravená ich žalovať

13:31 AKTUALIZOVANÉ VIDEO Hnoj pred parlamentom. Farmári majú toho dosť. NR SR je pripravená ich žalovať

AKTUALIZOVANÉ Nielen pochodmi dnes žije Bratislava. Pred budovou slovenského parlamentu protestujú p…