Richter: Slovensko je zatiaľ najďalej spomedzi konkurentov o získanie sídla Európskeho orgánu práce

15. 3. 2019 14:00

Slovenská republika je spomedzi všetkých európskych záujemcov najďalej v procese lobovania za získanie sídla Európskeho orgánu práce (ELA). V Bruseli v rozhovore pre TASR to uviedol minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Richter: Slovensko je zatiaľ najďalej spomedzi konkurentov o získanie sídla Európskeho orgánu práce
Foto: TASR
Popis: Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter na archívnej snímke počas príhovoru na celoslovenskom stretnutí seniorov.

Minister sa v piatok v Bruseli zúčastňuje zasadnutia Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO). Pripomenul, že téma sídla novej európskej agentúry nie je na programe rokovaní, chce však využiť sériu siedmich bilaterálnych stretnutí s partnermi z iných členských krajín, aby sa prihovoril za podporu pre Slovensko.

Richter svoj pobyt v metropole EÚ využil na oficiálnu prezentáciu slovenskej kandidatúry pre sídlo ELA. Na podujatí, ktoré vo štvrtok večer pripravilo Stále zastúpenie SR pri EÚ a na ktorom sa minister zúčastni, sa spolu so štátnym tajomníkom jeho rezortu Branislavom Ondrušom zúčastnilo okolo 60 diplomatov, zamestnancov inštitúcií EÚ a predstaviteľov médií.

"Je dôležité hovoriť so všetkými a vysvetľovať, prečo Slovensko prejavilo záujem o sídlo," uviedol Richter. Dodal, že v stredu v Bratislave kandidatúru oficiálne prezentoval pre veľvyslancov členských krajín EÚ a spresnil, že vláda, diplomacia, jeho rezort a on osobne počas doterajších návštev v iných krajinách Únie vyvinuli značné aktivity v prospech slovenského záujmu o sídlo ELA.

JUDr. Ján Richter

  • SMER SD
  • minister práce, sociálnych vecí a rodiny

Minister zároveň potvrdil, že Slovensko je v Bruseli prvým zo záujemcov o ELA, ktorý otvorene prezentoval svoje postoje a výhody spojené so zriadením sídla agentúry. To by malo byť v Bratislave. "Sme relatívne ďaleko. Máme pripravené brožúry a dokumenty, bola zriadená webová stránka na ministerstve. Všetko to má dopomôcť k tomu, aby sme vysvetlili, prečo chceme mať sídlo ELA. Cieľom je získať čo najviac krajín pre našu podporu," opísal situáciu Richter.

Upozornil, že na základe informácií o ponukách iných členských krajín a podmienkach, ktoré prezentujú, "Slovensko má najlepšiu ponuku". Spresnil, že podľa doterajších konzultácií s ostatnými európskymi partnermi existuje zhoda o tom, že ELA by mala pripadnúť jednej z nových členských krajín EÚ, ktorá zatiaľ na svojom území nehostí žiadnu európsku agentúru. Tých krajín je päť - Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Rumunsko a Slovensko. 

Minister upozornil, že za vážneho konkurenta treba považovať Cyprus, ako však dodal, SR má viacero výhod. "Sme členmi Schengenu, eurozóny, v náš prospech hovorí aj geografická poloha, trojuholník Viedeň - Budapešť - Bratislava, a relatívne krátka vzdialenosť od Prahy. Je to stred Európy," vysvetlil. 

V prospech SR hrá aj skutočnosť, že Chorvátsko, ktoré malo záujem o ELA, svoju kandidatúru stiahlo a bude podporovať Slovákov. Bulharsko a Rumunsko zatiaľ oficiálne nepredstavili svoje ponuky a záujem, avšak sa očakáva, že sa tiež stanú súpermi Slovenska v súboji o sídlo ELA.

"Radi si vypočujeme ich argumenty a budeme hovoriť o našich prednostiach," povedal minister. K prednostiam podľa jeho slov patrí aj skutočnosť, že SR už vie, ktorú budovu v centre Bratislavy, v oblasti Mlynských Nív, ponúkne, že tá spĺňa technické požiadavky Bruselu (rozsah od 5000 do 7000 m2) a v prípade potreby bude treba dokončiť už len vnútorné úpravy.

"Máme pripravené škôlky, školy, v blízkosti budovy sú aj voľné byty pre ľudí, ktorá by nastúpili do pracovného pomeru v ELA," vysvetlil Richter.

V apríli bude o sídle ELA rokovať Európsky parlament, do júna musia byť predstavené všetky kandidatúry. Európsky orgán práce ako výkonná agentúra EÚ by mala začať fungovať v roku 2019 s počtom okolo 150 zamestnancov. Jednotlivcom, podnikom a vnútroštátnym správnym orgánom bude pomáhať v tom, aby čo najviac vyťažili z príležitostí, ktoré prináša voľný pohyb pracovníkov v EÚ.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…