Richter: Do Bratislavy sa sústredí celá EÚ. Bude to taká menšia kópia Európskej komisie

17. 10. 2019 9:28

Európsky orgán práce (ELA), čo je celkom nová agentúra EÚ, je potrebná vzhľadom na mobilitu na trhu práce. Táto celoeurópska ustanovizeň bude slúžiť všetkým občanom Únie. Upozornil minister práce SR Ján Richter (Smer-SD) po stredajšej (16. 10.) slávnostnej inaugurácii agentúry so sídlom v Bratislave, na pôde Európskej komisie v Bruseli.

Richter: Do Bratislavy sa sústredí celá EÚ. Bude to taká menšia kópia Európskej komisie
Foto: TASR
Popis: Ján Richter
reklama

Richter skonštatoval, že Európa ešte nemá skúsenosti s takýmto úradom, ktorý je však potrebný vzhľadom na doterajšiu, ale aj budúcu mobilitu na európskom trhu práce.

ELA nie je nejaká formálna agentúra, tvrdí minister

"Vždy bude potrebné dávať ľuďom a firmám potrebné informácie a koordinovať viaceré postupy, vzájomne sa informovať, ak niekde vznikne problém v podobe sociálneho či mzdového dumpingu," vysvetlil minister.

Podľa jeho slov bude dôležité, aby o takýchto prípadoch ostatné krajiny EÚ vedeli, aby bola možná prevencia a aby sa rôzne prechmaty neopakovali aj inde.

V tomto duchu je ELA "živá" a nie nejaká formálna agentúra, pričom si treba uvedomiť, že sa ju podarilo umiestniť na Slovensko, do srdca Európy, a to už v prvom kole hlasovania na Rade EÚ, čo nebýva zvykom.

"Som presvedčený, že sme ponúkli jednak sídlo, ale aj podmienky, ktoré zodpovedajú predstavám krajín EÚ," dodal. Spresnil, že čo sa týka personálneho obsadenia, na to má dohľad Európska komisia, podľa bežných náborových procedúr.

Zatiaľ prebehlo šesť výberových konaní, ďalšie budú nasledovať, chce však veriť, že aj v Bratislave sa dodrží úzus, ako pri agentúrach v iných krajinách, že aspoň tretina zamestnancov bude z domáceho prostredia, čo pri 150-člennej agentúre znamená okolo 50 ľudí.

Richter: Je to prestíž a bude to mať aj ekonomický prínos

Sídlo ELA okrem iného bude podľa jeho slov plniť aj úlohu prestíže, lebo už teraz mu jeho rezortní kolegovia z iných krajín hovoria, že pri návšteve Slovenska chcú zavítať aj do agentúry.

Richter zdôraznil, že najnovšie stretnutie správnej rady ELA sa uskutoční začiatkom decembra v Bratislave. Dovtedy budova sídla prejde poslednými úpravami a bude pripravená na fungovanie.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vpravo) víta slovenského premiéra Petra Pellegriniho pred slávnostnou inauguráciou Európskeho orgánu práce (ELA) na pôde Európskej komisie v Bruseli 16. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

"Bude to taká menšia kópia Európskej komisie. Každá členská krajina EÚ tam bude mať svoje národné zastúpenie, svoj vlastný sekretariát. To znamená, že do relatívne malej Bratislavy sa sústredí celá EÚ," opísal situáciu minister.

A dodal, že v hlavnom meste SR sa budú konať odborné konferencie a hosťovať budú experti na pracovné právo. "Je to prestíž a prirodzene to bude mať aj nejaký ten ekonomický prínos," priznal Richter v rozhovore pre TASR.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…