Rezolúcia OSN ani nevychladla a v Tripolise sa obnovili boje

14. 2. 2020 10:34

V líbyjskej metropole Tripolis sa vo štvrtok obnovili boje medzi medzinárodne uznanou vládou premiéra Fájiza Sarrádža a jednotkami Líbyjskej národnej armády (LNA) poľného maršala Chalífu Haftara. Stalo sa tak len deň po tom, ako Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu, ktorá bojujúce strany v Líbyi žiada, aby uzavreli trvalé prímerie. S odvolaním sa na očitých svedkov a jednotky verné Sarrádžovej vláde o tom informovala agentúra AFP.

Rezolúcia OSN ani nevychladla a v Tripolise sa obnovili boje
Foto: TASR
Popis: Líbyjčania na archívnej snímke protestujú počas demonštrácie proti vojenskej operácii vedenej veliteľom východolíbyjskej armády poľným maršalom Chalífom Haftarom na Námestí Martýrov v Tripolise
reklama

Lety na jediné funkčné letisko v Tripolise - Mitiga - boli opätovne prerušené po tom, ako sa v meste rozhoreli boje medzi jednotkami vlády v Tripolise a LNA vernými konkurenčnej vláde v Tobruku.

Prepuknutiu ozbrojených zrážok predchádzali raketové útoky.

Svedkovia počuli explózie na prevažne vidieckom predmestí Tripolisu. Rakety však zasiahli aj niektoré obytné štvrte, pričom niekoľko osôb pri nich utrpelo zranenia.

Hovorca tripoliskej vlády Mustafá Madžii potvrdil, že na predmestí, ktoré je posiate prevažne farmami, došlo k obnoveniu bojov.

Haftarove jednotky sa podľa jeho slov "pokúsili o útok, avšak boli odrazené".

Slabá vláda premiéra Fájiza Sarrádža, ktorá sídli v Tripolise a je uznaná OSN, momentálne kontroluje už len líbyjskú metropolu a malú časť územia na západe krajiny.

Od apríla 2019 čelí ofenzíve maršala Haftara, ktorý sa snaží dobyť Tripolis.

Haftarom podporovaná vláda so sídlom v Tobruku ovládla v posledných rokoch celý východ a juh Líbye vrátane kľúčových ropných polí.

V severoafrickej Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO.

Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…