Rezník je antifašista, rozohnil sa Blaha na tvrdenia opozície, že ho volili aj fašisti. Víťazstvo nového šéfa RTVS vyvoláva zvýšené emócie

20. 6. 2017 17:40

Novým šéfom RTVS sa stal Jaroslav Rezník, súčasný riaditeľ TASR. Rozhodlo o tom 95 poslancov NR SR v dnešnej tajnej voľbe. Prvé reakcie na seba nenechali dlho čakať. Pre niekoho dobrá správa, pre iných riaditeľ zvolený aj hlasmi extrémistov.

Rezník je antifašista, rozohnil sa Blaha na tvrdenia opozície, že ho volili aj fašisti. Víťazstvo nového šéfa RTVS vyvoláva zvýšené emócie
Foto: TASR
Popis: Jaroslav Rezník
reklama

Väčšina opozície je výsledkom voľby sklamaná. Zástupcovia opozičných strán SaS, OĽaNO a Sme rodina takmer bezprostredne po ohlásení výsledkov usporiadali krátku tlačovú konferenciu.

Poslankyňa za SaS Jana Kiššová uviedla, že takouto voľbou vláda odmietla súčasného riaditeľa RTVS Václava Miku, za ktorého jasne hovoria výsledky jeho práce. „Počas jeho pôsobenia sa skvalitnilo spravodajstvo, prispel k zvýšeným číslam sledovanosti, k dôveryhodnosti RTVS ako takej. Toto všetko súčasná vláda odmietla,“ vymenovala poslankyňa.

Zároveň vyjadrila svoju ľútosť nad tým, že koaličná strana Most-Híd, ktorá sa najprv stavala proti zvoleniu Rezníka, nakoniec ustúpila koaličným partnerom a nevyužila svoju možnosť zmeniť výsledok hlasovania.

Nový šéf RTVS bol zvolený v parlamente v druhom kole tajnej voľby 95 hlasmi. Podľa poslanca OĽaNO-NOVA Jozefa Viskupiča to znamená, že bol zvolený aj hlasmi poslancov ĽSNS.

„Dnes, ak vieme rátať do 95, vieme, že generálny riaditeľ RTVS bol zvolený s hlasmi fašistov,“ vyhlásil Viskupič. Opakovane sa totiž podľa neho stáva, že v zlomových situáciách Marian Kotleba a jeho poslanci pomáhajú vláde, aby sa niektoré veci nevyšetrovali či aby sa obštruovali výbory. Od dnešného dňa tak bude mať podľa neho šéf RTVS na sebe biľag toho, že získal mandát aj s podporou týchto poslancov. „Tento biľag je na škodu pre verejnoprávne médium, pre médium, ktoré patrí občanom,“ dodal Viskupič.

Mgr. Jozef Viskupič

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • predseda samosprávneho kraja

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár pripomenul, že 95 hlasov znamená, že vládny zlepenec jasne načrel aj do opozičných hlasov. „Keď to dokázal tu, dokáže to vo všetkých dôležitých veciach, na to netreba zabudnúť,“ upozornil Kollár. Zároveň všetci traja poslanci konštatovali, že predstavitelia ich strán hlasovali tak, ako sa dohodli. To znamená, že nikto z nich nedal hlas Rezníkovi.

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Fotogaléria: - Voľba riaditeľa RTVS- 2.kolo

Na snímke poslanci NR SR počas druhého kola tajnej...
Na snímke poslanci NR SR počas druhého kola tajnej...
Na snímke vľavo podpredseda NR SR Béla Bugár (Most...
Na snímke poslanci NR SR zľava predseda hnutia OĽa...
Aj takto to vyzeralo v parlamente počas tajného hl...

Rezníka podporila celá koalícia

Podpredseda parlamentu Martin Glváč zo Smeru-SD zdôraznil, že Rezník by bol zvolený aj bez hlasov kotlebovcov, čo podľa jeho slov zabezpečila koalícia. Taktiež v reakcii pre TASR uviedol, že Rezníka podporila celá koalícia. „Tak ako pred piatimi rokmi aj tentoraz sme vybrali najlepšieho kandidáta. A teší, že sme na to nepotrebovali Kotlebove hlasy a podporila ho celá koalícia,“ uviedol.

Rezníkovo víťazstvo možno podľa Glváčovho straníckeho kolegu Ľuboša Blahu označiť ako „dobré správy“. V stručnosti to napísal na svojom profile na Facebooku. „Vždy som ho obhajoval, pretože je lepší kandidát ako pán Mika,“ vysvetlil Blaha s tým, že nemieni meniť názor pri hlasovaní na základe toho, že sa fašisti napokon rozhodli hlasovať za Rezníka. Trvá na tom, že koalícia sa s fašistami nespojila.

Ak by sme sa na to pozerali takto, tak podľa neho opozícia hlasuje s kotlebovcami vždy, keď nepodporujú vládne návrhy. Rezníka podľa Blahu nemožno spochybňovať preto, že kotlebovci sa ho rozhodli voliť. Zdôraznil, že novozvolený šéf RTVS je antifašista. Navyše je podľa neho veľmi profesionálny, preto neočakáva, že by vnášal do riadenia televízie politiku. „Čo veľmi oceňujem,“ podotkol Blaha, ktorý by uvítal odstránenie príliš komerčného prístupu vo verejnoprávnom médiu. Zaujala ho aj myšlienka tretieho kanála. 

Podporu Rezníkovi sme nezobchodovali, odkazuje Most-Híd

Podpredseda národnej rady a poslanec z klubu koaličného Mosta-Híd Andrej Hrnčiar vyhlásil, že Most-Híd nezobchodoval podporu pre Jaroslava Rezníka pri voľbe generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Rezníkove kroky však bude sledovať. Vopred ho odsudzovať nemieni, ale pripomína, že tak ako parlament šéfa RTVS volí, môže ho aj odvolávať. Hoci Rezníka zvolila koalícia aj s podporou ĽSNS, Hrnčiar očakáva, že RTVS pod Rezníkovým vedením bude viac bojovať proti extrémizmu a fašizmu.

Vopred nechce špekulovať o tom, či Rezník zabezpečí objektívnosť a vyváženosť spravodajstva. „Som presvedčený, že každý poslanec aj médiá budú veľmi podrobne sledovať jeho kroky aj nestrannosť a vyváženosť vysielania. Nikde nie je napísané, že ak budú problémy, že tam musí zostať celých päť rokov. Tak ako parlament šéfa RTVS volí, môže ho aj odvolávať,“ poznamenal Hrnčiar. Pripomenul, že poslanci Mosta-Híd mali pri voľbe voľnú ruku, František Šebej či Peter Kresák podľa neho nehlasovali.

Milan Uhrík z ĽSNS potvrdil, že celý klub ĽSNS hlasoval za Rezníka. „Pán Mika bol pre nás absolútne neprijateľný,“ vysvetlil. Podpredseda SNS Anton Hrnko v reakcii na otázku, či mu neprekáža, že Rezník bol zvolený aj hlasmi kotlebovcov, uviedol: „Sú to rovnakí poslanci ako ja.“ Vysoký počet hlasov pre Rezníka (95) ho neprekvapil. Nazdáva sa, že svojimi kvalitami presvedčil aj tých, ktorí za neho hlasovať nechceli.

Autor: df/TASR
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …