Revíziou úhrad liekov chce Kalavská ušetriť asi 35 miliónov eur. Vždy prihliadame v prvom rade na pacienta, vyhlásila šéfka rezortu

15. 4. 2019 19:00

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) v pondelok podpísala revíziu úhrad liekov. Podľa rezortu tento krok vedie k efektívnemu nakladaniu s financiami.

Revíziou úhrad liekov chce Kalavská ušetriť asi 35 miliónov eur. Vždy prihliadame v prvom rade na pacienta, vyhlásila šéfka rezortu
Foto: TASR
Popis: Andrea Kalavská
reklama

V systéme sa zásluhou revízie úhrad usporí približne 35 miliónov eur. Proces sa podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v žiadnom prípade nedotkne pacienta.

"Vždy prihliadame v prvom rade na pacienta, a tak to bolo aj tentokrát. Najdôležitejší pre pacientov je fakt, že tento proces v žiadnom prípade neovplyvní ich liečbu. Lieky v úhradovej skupine sú navzájom zameniteľné," zdôrazňuje ministerka Kalavská.

Podľa jej slov ide o to, aby mal pacient dostupnú liečbu bez medicínskych obmedzení a doplatku.

Tento krok ministerky ocenila prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR Mária Lévyová.

"Pacienti sa obávali nárastu doplatkov za lieky, sociálnej záťaže, zníženia dostupnosti liečby. Pozitívne vnímame to, že pri revízii úhrad nedôjde k navýšeniu doplatkov, že pacienti budú mať garantovanú bezpečnú a dostupnú liečbu," uviedla.

Revízna zmena sa týka celého kategorizačného zoznamu. Podľa MZ SR sa prihliadalo najmä na to, aby lieky s rovnakou účinnou látkou mali rovnakú úhradu zdravotnej poisťovne.

Tiež na to, aby v novovzniknutých úhradových skupinách boli lieky s nulovým alebo minimálnym doplatkom pre pacienta.

Ušetrené zdroje chce rezort investovať do ďalších oblastí v zdravotníctve, napríklad do modernizácie nemocníc, nákupu prístrojovej techniky či inovatívnej liečby.

Kalavská zdôraznila, že zefektívnenie nakladania s finančnými prostriedkami v zdravotníctve realizuje tak, aby sa na úkor pacienta nedosahovali neprimerané zisky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…