Remišovú a Matoviča znovu predvolala polícia. V kauze kompa

19. 3. 2019 18:00

Najvyšší kontrolný úrad dnes potvrdil závažné pochybenia Vodohospodárskej výstavby v súvislosti s kauzou kompa, tvrdí predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO

Remišovú a Matoviča znovu predvolala polícia. V kauze kompa
Foto: Reprofoto/Facebook: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Popis: Veronika Remišová a Igor Matovič
reklama

„Je paradoxné, že dnes, kedy Najvyšší kontrolný úrad potvrdil závažné pochybenia Vodohospodárskej výstavby v súvislosti s kauzou kompa ma opätovne, už po tretíkrát, zavolala polícia na výsluch kvôli trestnému oznámeniu, ktoré podal nominant Smeru a bývalý riaditeľ štátneho podniku Ladislav Lazar, zodpovedný v kauze kompa. Podávanie množstva trestných oznámení a civilných žalôb v tejto veci hraničí až zo šikanóznym zneužívaním práva,“ uviedla Veronika Remišová, predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO, ktorá na kauzu kompa v roku 2015 upozornila.

"Dnes som bol vypovedať tretíkrát v tejto kauze. Nominant Smeru Ján Lazar akosi nechce priznať, že to bola čistá zlodejina, aj keď o tom vie celé Slovensko, a dnes to potvrdil aj NKÚ," poznamenal predseda OĽANO Igor Matovič. Ešte v roku 2015 Veronika Remišová poukázala na škandalóznu súťaž, v ktorej mala firma s pochybným pozadím uzatvoriť so štátom zmluvu v hodnote 50 miliónov EUR na prevádzku kompy na Dunaji. Po odhalení kauzy bola terčom útokov od predstaviteľov a nominantov strany Smer, ktorí neváhali spochybňovať aj zrejmé fakty a celý biznis intenzívne bránili.

„Dnes môžem konštatovať, že NKÚ potvrdil vo veľkej miere podozrenia, na ktoré sme poukazovali. Zo zistení úradu je zrejmé, že Vodohospodárska výstavba pod vedením nominanta Smeru Ladislava Lazara pochybne zrealizovala verejné obstarávanie, keď nerešpektovala stanovený finančný limit 25 miliónov EUR a zaviazala sa k finančnému plneniu v takmer dvojnásobnej výške. NKÚ takisto kritizuje, že pri verejnom obstarávaní boli využité služby externého poradcu napriek tomu, že Vodohospodárska výstavba disponuje vlastným oddelením na tieto účely. Navyše, ako konštatuje správa NKÚ, externý poradca „neupozornil na vzniknuté rozpory“. Podotýkam, že práve na zvláštne externé poradenstvo sme upozorňovali už v roku 2015,“ hovorí Remišová. „Samotný prepravca nakoniec uznal, že zvyšovanie ceny, ktorú štát platí za kompu pri zvýšení ceny  nafty je v zmluve stanovené úplne chybne a nebude ho uplatňovať. Ak by však na jeho uplatňovaní trval, čo podľa zle uzatvorenej zmluvy môže, štát by prišiel o ďalšie milióny eur,“ hovorí Remišová.

NKÚ konštatuje aj ďalšie závažné pochybenia Vodohospodárskej výstavby, ako napríklad nastavenie zmluvných podmienok tak, že boli jednostranne postavené v prospech prepravcu a nevýhodné pre štátny podnik, nedostatočnosť a neúčinnosť vnútorného kontrolného systému na Vodohospodárskej výstavbe a tiež nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov na služby externých poradcov.

„Napriek snahe politikov vládnej koalície neustále spochybňovať a diskreditovať každého, kto poukázal na pochybné pozadie celej kauzy, Najvyšší kontrolný úrad naše podozrenia vo veľkej miere potvrdil. Nejde pritom o prvý prípad, pripomínam aj zistenia NKÚ v eurofondovej kauze na Ministerstve školstva či Pôdohospodárskej platobnej agentúre, kde NKÚ takisto potvrdil naše zistenia. Napriek neustálym útokom na mňa a moju rodinu sa nedám zastrašiť a naďalej budem poukazovať na zlyhávanie vládnej koalície a mrhanie našimi spoločnými peniazmi,“ povedala Remišová.

TASR o tom informovali poslanci Národnej rady SR Veronika Remišová a Igor Matovič.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

0:01 Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

Dobroslav Trnka je stále v riešení disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR. Bude totiž treb…