Rektori, ktorí podpísali výzvu Plavčanovi, prehovorili. Urobili tak s dobrým úmyslom

10. 8. 2017 10:25

Vypovedanie koaličnej zmluvy Andrejom Dankom (SNS) mal spôsobiť kritický list rektorov týkajúci sa rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Podpísali ho aj poradcovia premiéra Roberta Fica, čo národniari považujú za neférové. Ako sa k tomu vyjadrili rektori?

Rektori, ktorí podpísali výzvu Plavčanovi, prehovorili. Urobili tak s dobrým úmyslom
Foto: TASR - Michal Svítok
Popis: Rudolf Kropil
reklama

Koaličný partner Béla Bugár (Most-Híd) priznal, že za celým konfliktom je list. Napísali ho rektori slovenských univerzít priamo ministrovi Petrovi Plavčanovi (SNS). Z eurofondov totiž ich školy nevideli ani euro. Písali sme o tom TU.

„Opakovane niekoľkokrát z úradu vlády vzišli aktivity smerujúce k diskreditácii SNS,“ uviedol Paška s tým, že asi nešlo o náhodu. Národniari si myslia, že list pripravili na úrade vlády.

„Výsledok, že ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV nedostal finančnú podporu, odmietame a považujeme za škandalózny,“ tvrdí sa v liste, ktorý ministra vyzýva, aby v súlade s opatreniami premiéra v boji proti korupcii a netransparentnosti zabránil vplyvu skupín deformujúcich čestnú súťaž.

„Máme vážne výhrady voči odbornej kvalifikovanosti domácich posudzovateľov, celý proces vyhodnotenia projektov považujeme zo strany riadiaceho orgánu za nenáležite predlžovaný. Zdôrazňujeme, že nejde o ojedinelé praktiky,“ píše sa ďalej v liste.

Nový Čas oslovil dvoch rektorov podpísaných pod kritickým listom, ktorí sú zároveň poradcami premiéra. Rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil má na úrade vlády pod palcom vysoké školy. To, že list písali na objednávku, však odmieta. Tvrdí, že nebol iniciátorom výzvy, podporil ju čisto z odborného hľadiska. „S predsedom vlády som o pripravovanom ani o odoslanom liste nikdy nehovoril. O liste som komunikoval len s rektormi,“ dodal.

Peter Bielik zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre zasa chcel upozorniť na nefungujúci systém. „List adresovaný pánovi ministrovi Plavčanovi som podpísal ako rektor výskumnej univerzity s dobrým úmyslom riešiť vzniknutú situáciu financovania dlhodobého strategického výskumu v SR,“ uviedol.

„Počkajte si na pondelkovú tlačovú konferenciu. Je dôležité, aby občania vedeli, že všetko sa preveruje a je to čisté a transparentné,“ odkázal Plavčan cez televíziu Markíza.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …