Reč čísel alebo ako volili Rakúšania. Hofer skrátka nemal žiadnu šancu

7. 12. 2016 9:38

Ešte jednoznačnejšia výhra ako v májových voľbách. Hoci prieskumy pred rakúskymi prezidentskými voľbami hovorili o veľmi vyrovnanom súboji, nová hlava štátu u našich juhozápadných susedov mala nakoniec náskok vyše 300-tisíc hlasov.

Reč čísel alebo ako volili Rakúšania. Hofer skrátka nemal žiadnu šancu
Foto: Facebook, Robert F. Photography
Popis: Hofburg, sídlo rakúskeho prezidenta
reklama

Je dobojované, Rakúsko si v nedeľu zvolilo nového prezidenta. Hoci „korunovácia“ nového prezidenta bola komplikovanejšia a zdĺhavejšia, ako sa pôvodne čakalo, napokon relatívne s prehľadom zvíťazil kandidát zelených Alexander Van der Bellen, ktorý získal dovedna 53,79 % všetkých hlasov oproti Hoferovým 46,21 %.

Rakúsky denník Österreich24 v spolupráci s inštitútom SORA priniesol vo svojom utorkovom vydaní podrobné štatistiky nedeľných prezidentských volieb. 

Aká je teda reč čísel? Prakticky vo všetkých štatistikách ťahal za kratší koniec pokorený Norbert Hofer.

Nárast hlasov ako rozhodujúci faktor

Naopak, budúci rakúsky prezident triumfoval v drvivej väčšine kategórií. Van der Bellena môže mimoriadne tešiť, že počet hlasov, ktoré dostal (2 milióny 442-tisíc), predstavoval oproti májovým voľbám percentuálny nárast o 3,15 %.

U Hofera predstavoval zisk 2 milióny 137-tisíc hlasov percentuálny pokles o 2,95 %.

V rámci deviatich spolkových krajín ovládol poltucet z nich Van der Bellen, zvyšné tri štáty (Korutánsko, Burgenland a Štajersko) patrili Hoferovi. Najvyššiu volebnú účasť zaznamenali v štáte Horné Rakúsko (71,8 %), najnižšiu v najzápadnejšom štáte Vorarlbersko (58,1 %).

Hofer plusový len v Eisenstadte

V rámci konkrétnych miest zaznamenal Van der Bellen oproti máju nárast o 4,5 % v meste Bregenz, Hofer vo všeobecnosti klesal oproti májovým výsledkom. Výnimku tvorilo len mesto Eisenstadt, kde získal neúspešný kandidát dovedna 3 753 hlasov, čo predstavovalo nárast o 3,8 %.

Čo sa týka spolkových štátov, pomyselným jazýčkom na miskách váh bolo Salzbursko, kde Van der Bellen zaznamenal oproti máju nárast 4,8 %.

Sympatický bol Van der Bellen aj ženám (55 %), mladým ľuďom do 30 rokov (67 %), respektíve ľuďom s vyšším vzdelaním (92 %). 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…