Rebríček Top 10 najbohatších Slovákov vedú Babiš, Chrenko a Haščák

2. 11. 2017 10:10

Majetok 25 najbohatších Slovákov z tradičného rebríčka Forbes stúpol v porovnaní s minulým rokom o viac ako desatinu na takmer 13 miliárd eur. Za Andrejom Babišom (Agrofert) nasleduje Ivan Chrenko (HB Reavis) a Jaroslav Haščák (Penta). V Top ten nechýbajú ani zakladatelia Esetu a finančníci z J&T.

Rebríček Top 10 najbohatších Slovákov vedú Babiš, Chrenko a Haščák
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Najbohatším Slovákom je Andrej Babiš s majetkom v hodnote 3,39 miliardy eur (polepšil si tak oproti minulému roku o 800 miliónov eur). Podniká v oblasti chémie, potravinárstva, poľnohospodárstva, zdravotníctva. Vlastní médiá a v Česku jeho strana ANO vyhrala parlamentné voľby. „Majetok vložil do zvereneckého fondu, no nie tak, aby sa k nemu nevedel dostať. Takže má všetko. Aj post jednotky v slovenskom rebríčku najbohatších ľudí,“ uvádza Forbes s tým, že Agrofert Holding je na Slovensku stále podnikateľsky aktívny a najvýznamnejším chemickým aktívom Agrofertu u nás je Duslo Šaľa.

Ivan Chrenko s majetkom 1,1 miliardy eur (polepšil si o 80 miliónov eur) je najmajetnejším Slovákom, ktorý stále žije na Slovensku. Chrenkovi sa podarilo uskutočniť na jar v Londýne zatiaľ najväčšiu akvizíciu: HB Reavis kúpil oblasť One Waterloo s 88-tisíc štvorcovými metrami a s odhadovanou budúcou hodnotou 1,6 miliardy eur. V posledných mesiacoch ho však pohltil jeho vedľajší projekt Exponea, v ktorom vystupuje ako investor.

Na treťom mieste rebríčka je Jaroslav Haščák so 740 miliónmi eur (majetok sa mu medziročne zvýšil o 110 miliónov eur). Spolu s Čechom Markom Dospivom je najväčším partnerom finančnej skupiny Penta. Minuloročný zisk Penty bol mimoriadny, presiahol štvrť miliardy eur. Čistú hodnotu aktív skupiny, ktorá má sídlo v Jersey, to posunulo na viac ako 1,6 miliardy eur. Zdrojom Haščákovho majetku sú aktivity v zdravotníctve, financiách, priemysle, službách, médiách, realitách (Penta Investments).

Štvrtý skončil Milan Fiľo so 650 miliónmi eur (nárast o 50 miliónov eur) podnikajúci v papiernictve, potravinárstve a ako developer (Eco-Investment). Forbes ho označil za kráľa stredoeurópskeho papiernického biznisu. Firmu, v ktorej konsolidoval svoj biznis Eco-Invest, na Slovensku zlikvidoval a presťahoval ju do Českej republiky. Tam funguje pod názvom Eco-Investment, sídli v prestížnej časti mesta, kde vlani kúpil za 30 miliónov eur bývalý kláštor U Hybernů. Prahu si tento rok zvolil za svoje trvalé bydlisko. Fiľo vlastní 49-percentný podiel v ružomberskom Mondi-SCP.

Na piatom mieste je Miroslav Trnka so 640 miliónmi eur, tesne ho nasledujú Peter Paško so 620 miliónmi eur (Trnka aj Paško medziročne zbohatli o 50 miliónov eur) a Rudolf Hrubý so 610 miliónmi eur (zbohatol o 40 miliónov). Všetci traja sa venujú informačným technológiám (firma Eset). Odkedy Trnka opustil operatívne vedenie firmy a prenechal ho manažérom, jeho hlavnou „mimopracovnou“ aktivitou je nadácia Zastavme korupciu. Paško spoluzakladal slovenskú antivírusovú spoločnosť Eset, bol aj jej obchodným a marketingovým riaditeľom. Takisto si po stiahnutí sa z každodenného chodu firmy našiel iné záľuby, otvoril Galériu Nedbalka. Hrubý sa rovnako už venuje iným oblastiam. V poslednom roku sa zviditeľnil kúpou hotela Carlton.

Na ôsmom mieste skončil Tomáš Chrenek s 580 miliónmi eur (a medziročnou stratou 10 miliónov eur) pôsobiaci v hutníctve, priemysle a zdravotníctve (Moravia Steel, Třinecké železiarne, Minerfin, Agel). Chrenek a jeho spoločníci sa zaujímali o slovenskú dcéru U. S. Steel.

Rebríček desiatich najbohatších Slovákov uzatvárajú finančníci z J&T Finance Group. Na deviatom mieste sú otec a syn Jozef a Patrik Tkáčovci s 550 miliónmi eur, na desiatom Ivan Jakabovič s 530 miliónmi eur, ktorý sa vlani presťahoval do Monaka (obe priečky znamenali medziročný prírastok 30 miliónov eur). Minulý rok bol pre J&T „náročný a rušný“, ako uviedli vo svojej správe. Konsolidovaný zisk klesol o 15 percent na 62 miliónov eur, hlavne pre pokles úrokových výnosov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …