Razím rovnú cestu, tvrdí riaditeľ NKÚ. Mitrík prezradil, kedy spoznáme výsledok kontroly na našom predsedníctve

12. 6. 2017 13:40

Riaditeľ Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík, ktorý v minulosti pôsobil aj ako šéf Slovenskej informačnej služby (SIS), v rozhovore odhalil, čo by bolo rakovinou jeho úradu. Vrátil sa aj ku kauze nášho predraženého slovenského predsedníctva či ku kauze tety Anky.

Razím rovnú cestu, tvrdí riaditeľ NKÚ. Mitrík prezradil, kedy spoznáme výsledok kontroly na našom predsedníctve
Foto: A. K.
Popis: Šéf NKÚ Karol Mitrík
reklama

Riaditeľ Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík je vo funkcii dva roky. Ako uviedol v rozhovore pre denník Nový Čas, jeho cieľom bolo otvoriť úrad občanom. „Predtým sa na našu stránku vešali 200-stranové protokoly s ťažkým kontrolórskym textom a mnohým veciam som nerozumel ani ja sám,“ priznal.

Jeho úrad sa aktuálne zaoberá aj kauzou predraženého predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Ako uviedol Mitrík, kontrola prebieha už dva mesiace a nie je náhodná, pričom výsledok by sme mali spoznať koncom septembra. „Zhodnotíme to a napíšeme pravdivý obraz o celom projekte,“ dodal riaditeľ NKÚ.

Za zaujímavý projekt označil kauzu tety Anky, pri ktorej si podľa jeho slov dokázali, že vedia byť v úrade efektívni. Ako ďalej vysvetlil, okrem zmlúv samotného doktora skontrolovali aj ďalších 350 podobných subjektov, kde pozerali jednotkové ceny, aby dostali objektívne vyhodnotenie. Vysvetlil, že na základe preverovania sa ukázalo, že ceny v kauze teta Anka boli nespravodlivé.

Mitrík sa vyjadril aj k protikorupčným pochodom, ktoré sa na Slovensku uskutočnili minulý týždeň. Považuje ich za legitímne a dopĺňa, že to nie je iba signál pre inkriminované osoby, ale aj pre celú politickú scénu, že niečo nie je v poriadku.

„Razím rovnú cestu. Odkedy som nastúpil, kolegom hovorím, že ak predseda úradu niekedy povie, tu urobíte korekciu, toto nezverejníme, tak to je rakovina, ktorá rozožerie NKÚ,“ povedal.

Bývalý šéf SIS tiež v rozhovore pre Nový čas zhodnotil, že skúsenosti, ktoré má z informačnej služby, vie využívať aj na aktuálnej pozícii. V súvislosti s bývalým šéfom Ivanom Lexom povedal: „Trvalo štrnásť rokov, aby sme SIS tejto nálepky zbavili.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič:  Štátna karanténa pre ľudí zo zahraničia mala byť skôr! Pellegrini: Tak prečo si ju skôr nezaviedol?

19:00 Matovič: Štátna karanténa pre ľudí zo zahraničia mala byť skôr! Pellegrini: Tak prečo si ju skôr nezaviedol?

Povinnú štátnu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich zo zahraničia mohla súčasná vláda zaviesť…