Rastie počet Britov, ktorí sa pred brexitom stávajú nemeckými občanmi

23. 5. 2018 11:50

Zrejme vyhliadky na budúcoročné vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie viedli k tomu, že sa počet držiteľov britských pasov, ktorí sa stali občanmi Nemecka, zvýšil vlani o 162 percent. Oznámil to v stredu nemecký Spolkový štatistický úrad.

Rastie počet Britov, ktorí sa pred brexitom stávajú nemeckými občanmi
Foto: Hans Štembera
Popis: Britská vlajka, ilustračné foto
reklama

Nemecké občianstvo získalo v minulom roku takmer 7500 Britov. Ďalší nárast ich počtu prišiel po zvýšení o 361 percent v roku 2016. 

Za oba tieto roky udelili občianstvo Nemecka celkovo približne 10.400 Britom. Pritom Britov, ktorí sa stali nemeckými občanmi v predošlých 15 rokoch (2000-15), je len niečo vyše dvakrát toľko, vyplýva zo správy úrady, ktorú priniesla agentúra Reuters.

"Súvislosť s brexitom je očividná," uviedol nemecký štatistický úrad s tým, že Briti boli v minulom roku po takmer 15.000 Turkoch druhou najpočetnejšou skupinou s udeleným nemeckým občianstvom.

Napriek tomu, že vystúpenie Británie z eurobloku je už stanovené na marec 2019, zostáva dohoda o brexite medzi Londýnom a Úniou stále v nedohľadne. Mnohí Briti sa tak obávajú, že prídu o právo pracovať a žiť v Nemecku - najväčšom európskom hospodárstve, ktoré zažíva nezvyčajne dlhé obdobie rastu a rekordne nízku nezamestnanosť.

Briti musia obvykle žiť v Nemecku osem rokov, aby sa mohli stať jeho občanmi. Spracovanie žiadosti trvá vyše šesť mesiacov, pričom Briti môžu mať dvojaké občianstvo, pokým je Spojené kráľovstvo stále členom EÚ.

Celkovo sa počet cudzích štátnych príslušníkov, ktorí sa stali nemeckými občanmi, vlani zvýšil o 1,7 percenta na 112.200, čo je najviac od roku 2013.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…