Raši zastúpil Pellegriniho na summite v Poľsku, kde hodnotili 15 rokov členstva v Únii. Čítajte, akú deklaráciu vo Varšave podpísali

1. 5. 2019 18:30

Prínosy členstva v Európskej únii (EÚ), kam Slovensko vstúpilo v roku 2004, sú viditeľné v mnohých oblastiach, povedal v stredu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Raši zastúpil Pellegriniho na summite v Poľsku, kde hodnotili 15 rokov členstva v Únii. Čítajte, akú deklaráciu vo Varšave podpísali
Foto: TASR
Popis: Richard Raši

"Benefity Európskej únie sú viditeľné v každodenných životoch," uviedol Raši na tlačovom brífingu počas osláv 15. výročia vstupu do EÚ vo Varšave.

Deklárácia o spoločnej bezpečnosti aj budúcnosti

Raši sa na oslavách a summite s názvom Together for Europe (Spoločne za Európu) za účasti zástupcov krajín strednej a východnej Európy zúčastnil v zastúpení predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) na pozvanie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho.

Zástupcovia krajín podľa jeho slov hodnotili 15 rokov členstva v Únii a podpísali spoločnú deklaráciu.

"Táto deklarácia, s ktorou sme všetci súhlasili, hovorí o potrebe posilňovania a rozširovania EÚ, o jednotnom trhu, pretože ten prináša výhody pre všetkých," povedal.

"Deklarácia takisto hovorí o spoločnej bezpečnosti, budúcnosti, ale aj o tom, aby prístup občanov Európskej únie k všetkým jej výdobytkom, pôžitkom a výhodám bol rovnaký pre všetkých bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú," dodal.

Pripomenul, že krajiny, ktoré sa zúčastnili na summite, vstúpili do EÚ v rokoch 2004, 2007 a 2013 a majú mnohé spoločné problémy.

"Sú to krajiny, ktoré držia spolu aj pri príprave nového viacročného finančného rámca, ale aj eurofondovej politiky," povedal.

Podpredseda vlády vyzval občanov na účasť na májových voľbách

Počas rozhovorov najviac zarezonovala téma dvojakej kvality potravín, v súvislosti s ktorou majú viaceré krajiny pocit nie úplne férového prístupu.

Zástupcovia krajín strednej a východnej Európy sa venovali aj témam migračnej politiky a novému rozpočtu EÚ.

Podpredseda vlády vyzval občanov na účasť na májových voľbách do Európskeho parlamentu. "Členstvo v EÚ pozitívne ovplyvňuje život každého z nás a to, čo nám EÚ dáva, stretávame denno-denne," povedal.

V tejto súvislosti spomenul cesty a školy rekonštruované z fondov EÚ, zmodernizovanú mestskú hromadnú dopravu, zvyšovanie zamestnanosti, digitalizáciu a podporu vedy a výskumu.

"Zároveň sa nachádzame aj v spoločnom priestore, ktorý nám zaručuje aj bezpečnosť, a aj vďaka členstvu v EÚ sme v eurozóne, ktorá Slovensku priniesla ekonomickú stabilitu aj počas krízy," dodal.

Slovensko od vstupu do EÚ získalo miliardy eur na rôzne projekty

Slovenská republika získala od vstupu do Európskej únie do konca minulého programového obdobia z európskeho rozpočtu viac ako 18,6 miliardy eur a počas aktuálneho programového obdobia rokov 2014 – 2020 môže využiť ďalších 15,3 miliardy eur, uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe kancelárie vicepremiéra.

V aktuálnom programovom období, ktoré trvá do roku 2020, sa podľa správy pracuje na ďalších užitočných projektoch a na rozvoji spoločnosti.

Zahŕňa to dobudovanie železničných tratí, diaľnic, rýchlostných ciest či modernizáciu električkových tratí.

Podpora smeruje i do budovania cyklotrás, modernizácie nemocníc, pokrytia domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou minimálne 30 Mbit/s či do modernizácie a rozširovania kapacít materských škôl.

Slovenská republika sa stala členom Európskej únie 1. mája 2004 spolu s Cyprom, Českou republikou, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maďarskom, Maltou, Poľskom a Slovinskom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

19:25 Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

Robert Fico (Smer-SD) ako docent trestného práva vedel, že videom o Milanovi Mazurekovi sa dopúšťa t…