Raši: Vláda rozhodla, že spojí dva eurofondové operačné programy

28. 11. 2019 12:03

Vláda schválila návrh novely zákona, ako aj návrh na skrátené legislatívne konanie o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Oznámil to po štvrtkovom mimoriadnom rokovaní vládneho kabinetu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Raši: Vláda rozhodla, že spojí dva eurofondové operačné programy
Foto: TASR
Popis: Richard Raši

"Vláda rozhodla, že sa spojí Operačný program (OP) Integrovaná infraštruktúra a OP Výskum a inovácie, aby sa predišlo tzv. dekomitmentu. To znamená, aby Slovensko nemuselo vracať niekoľko desiatok miliónov eur, možno až sto miliónov eur kvôli tomu, že v OP Výskum a inovácie sa nestihli čerpať európske štrukturálne fondy," priblížil Raši.

Podľa neho ide o problém, ktorý sa zdedil kedysi, keď v roku 2017 bol pozastavený celý tento OP, ešte za bývalého ministra školstva.

"Čerpanie v tomto programe nebolo také, aké sme deklarovali voči EÚ, že bude, rozhodli sme sa tieto operačné programy spojiť," poznamenal.

"Toto spojenie má jediný význam, že nebudeme vracať finančné prostriedky EÚ, pretože sa využije vysoká absorpčná kapacita OP Integrovaná infraštruktúra, ktorý čerpá všetky prostriedky, ktoré sú mu pridelené. Celkovo po spojení týchto operačných programov splníme kapacitu čerpania, ku ktorej sme sa zaviazali," zdôraznil.

Vláda podľa Rašiho formálne spája spomínané dva operačné programy, aby nevznikali žiadne právne pochybnosti do budúcnosti, ani žiadne otázniky pre legislatívnu čistotu.

"Znamená to, že ani jedno euro nebude presunuté z OP Výskum a inovácie inde, stále tieto peniaze budú smerované vedcom, výskumníkom, univerzitám či Slovenskej akadémii vied. Spojením programov peniaze zachraňujeme," vysvetlil.

"Programy, ktoré sú teraz rozbehnuté a vyhodnocované, budú v nezmenenom režime, takže pre prijímateľov sa z hľadiska formálneho postupu zatiaľ nič nemení. Ten dôvod je jediný, a to, aby sme peniaze nemuseli vracať do Bruselu," dodal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …