Raši: Krajiny EÚ sú z hľadiska 5G sietí neutrálne v spore medzi USA a Čínou

4. 12. 2019 6:01

Krajiny Európskej únie zatiaľ nikoho nediskriminujú z hľadiska budovania 5G sietí a šírenia technológií pre budúcu generáciu telekomunikácií. Uviedol to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) po skončení sa utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre dopravu, energetiku a telekomunikácie v Bruseli.

Raši: Krajiny EÚ sú z hľadiska 5G sietí neutrálne v spore medzi USA a Čínou
Foto: TASR
Popis: Richard Raši

Podľa jeho slov Rada ministrov podporuje každý návrh, ktorý doteraz predložila Európska komisia, v utorok iba Luxembursko malo námietky v tom zmysle, že treba vyšpecifikovať niektoré návrhy.

"Ústredný problém je kybernetická bezpečnosť, aby rozširovanie 5G sietí, ktoré sú nevyhnutné pre budúcnosť, pre využívanie umelej inteligencie, pre internet vecí a použitie tejto technológie v širokom meradle, nepredstavovalo riziká," povedal.

Pripomenul, že eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorý na ministerských rokovaniach zastupoval exekutívu EÚ, podporil budovanie 5G sietí v Európe, ale upozornil na to, že Európania by sa už mali začať zaoberať aj 6G sieťami.

"My však ešte nie sme ani v realite 5G sietí," konštatoval Raši, dodal však, že všetky členské krajiny podporujú vznik infraštruktúry pre 5G siete.

Na otázku, či sa členské krajiny zaoberali aj možnými hrozbami súvisiacimi s 5G sieťami, pričom sa v tejto súvislosti spomína najmä Čína, Raši upozornil na to, že EÚ sa nechce dať vtiahnuť do obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Spresnil, že problém "nemenovanej čínskej firmy" (európske médiá otvorene hovoria o spoločnosti Huawei) s možnými americkými sankciami má na základe dostupných informácií viac obchodnú povahu ako povahu reálnych únikov informácií.

Podľa jeho slov členské krajiny EÚ nediskriminujú firmy napríklad z Číny a stále s nimi počítajú.

Podmienka kybernetickej bezpečnosti aj preto znie, aby bola istota, že ktorúkoľvek technológiu prenosu údajov cez 5G siete si Európania zvolia, nedôjde k úniku dát.

"Európska únia je v tomto konzervatívna. Zachováva si neutrálnu polohu a nevydala pre členské štáty usmernenia, ktoré by hovorili o tom, že by sa mali nejakým technológiám vyhnúť," vysvetlil.

Zároveň však priznala, že stále existuje podozrenie, že ktorákoľvek krajina, ktorá stojí za technológiou 5G sietí, môže zneužiť systém "zadných vrátok" a ohrozovať prenos údajov, aj preto musí EÚ prijať také opatrenia, ktoré by tomu dokázali zabrániť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …