Rakúsky kancelár volal Pellegrinimu, aby mu tlmočil svoje obavy

6.5.2019 10:40

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce všetkými prostriedkami zabrániť dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Uviedol, že telefonoval so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), ktorému tlmočil svoje obavy.

Rakúsky kancelár volal Pellegrinimu, aby mu tlmočil svoje obavy
Foto: TASR
Popis: Na snímke vpravo predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) a vľavo rakúsky premiér Sebastian Kurz

"Musíme všetkými prostriedkami zabrániť dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Z tohto dôvodu je potrebná národná jednota. Vláda sa na všetkých úrovniach angažuje proti dostavbe. Preto som telefonoval so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim, aby som ho odhovoril od dostavby jadrovej elektrárne. Jasne som tlmočil bezpečnostné obavy Rakúska a požadoval som čo najväčšiu transparentnosť," povedal Kurz (na snímke TASR)  na stretnutí so šéfkou organizácie Global 2000 Leonore Gewesslerovou.

Jadrová elektráreň Mochovce (EMO) bude spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy. Uviedol to vo svojom prejave predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na 14. zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) v Prahe koncom apríla.

"Dovoľte mi, aby som sa dotkol ešte témy dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Práce na tomto projekte sa nachádzajú v záverečnej etape, pričom vyjadrujem presvedčenie, že elektráreň bude spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy. V tejto súvislosti by som preto chcel vyjadriť znepokojenie nad charakterom verejnej diskusie, ktorá sa vedie vo veci jadrovej bezpečnosti tejto jadrovej elektrárne v susednom Rakúsku. Z nášho pohľadu sú mnohé diskusie vedené na úrovni nepreukázaných informácií a iracionálnych faktov," podčiarkol premiér. 

Rakúsko je dlhodobo proti dostavbe Mochoviec a mimovládna organizácia Global 2000 organizuje kampaň proti spusteniu 3. bloku. Slovenské elektrárne očakávajú, že 3. blok bude technicky pripravený na zavezenie paliva počas leta 2019.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zadržaný Černákov advokát podáva odvolanie: O prípade rozhodne Najvyšší súd

20:00 Zadržaný Černákov advokát podáva odvolanie: O prípade rozhodne Najvyšší súd

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka Poláka, ktorého polí…