Rakúsko vybaví ročne viac žiadostí o azyl ako Slovensko za celú dobu samostatnej existencie

16. 7. 2015 14:47

Migranti, utečenci, azylanti. To sú ľudia, o osudoch ktorých zväčša nič bližšie nevieme, a práve oni polarizujú v uplynulých mesiacoch slovenskú spoločnosť. Rastú obavy z ich príchodu a zdvíha sa vlna odporu, s ktorou idú ruka v ruke xenofóbne nálady. V čase, keď slovenská pravica mobilizuje ľudí, aby sa postavili proti plánom vlády na prijatie utečencov, hovorí o téme migrantov aj prezident Andrej Kiska.

Rakúsko vybaví ročne viac žiadostí o azyl ako Slovensko za celú dobu samostatnej existencie
Foto: SITA
Popis: Sprava: Prezident Andrej Kiska a prezident Rakúskej republiky Heinz Fischer počas prijatia v Prezidentskom paláci

Na svojom facebookovom profile píše hlava štátu o tom, aký je rozdiel v živote na Slovensku a v Rakúsku. Kým naši západní susedia skončili v rebríčku najšťastnejších národov na 9. mieste, Slovensko skončilo na 45. Prezident Kiska však nepíše o dôvodoch, prečo sú Rakúšania šťastnejší. Poukazuje skôr na paradox, že ľudia sú so životom v Rakúsku spokojnejší napriek tomu, že viac ako milión obyvateľov tejto alpskej krajiny tvoria prisťahovalci alebo ľudia, ktorých rodičia sa narodili v zahraničí.

Podľa Andreja Kisku je Rakúsko vzorovým príkladom štátu, ktorý prosperuje aj s pomocou migrantov. „Náš sused dostáva ročne viac žiadostí o azyl, ako Slovensko dostalo za celé obdobie svojej samostatnej existencie,“ píše prezident na Facebooku. Za dvadsať rokov samostatnej existencie udelilo Slovensko štátne občianstvo len 233 migrantom. Vlani u nás žiadalo o azyl 331 ľudí, ale získať sa ho podarilo len štrnástim z nich. Rakúsko malo minulý rok 27-tisíc žiadostí o azyl a tento rok sa ich počet pravdepodobne vyšplhá až na 70-tisíc.

Podľa prezidenta Kisku preto nie je správne hovoriť o kvótach v prípade, keď ide o ľudské životy a osudy rodín. Od Rakúska sa podľa hlavy štátu môžeme veľa naučiť v oblasti migrácie a azylovej politiky. „Doteraz sme žili v závetrí týchto otázok a musíme sa o nich naučiť diskutovať,“ dodáva na záver svojho vyjadrenia Andrej Kiska.

Celý komentár Andreja Kisku si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Sme pripravení prevziať vládu. SaS sa pridala k paktu o neútočení

12:04 VIDEO Sme pripravení prevziať vládu. SaS sa pridala k paktu o neútočení

Strana SaS pristúpila k dohode opozičných a mimoparlamentných strán o predvolebnej spolupráci. Pakt …