Rakúsko: Počet žiadateľov o azyl za prvý štvrťrok 2019 klesol o 30 percent

15. 4. 2019 15:30

Počet žiadateľov o azyl v Rakúsku klesol za prvý štvrťrok tohto roka o približne 30 percent. V uvedenom období podalo žiadosť o azyl 2881 osôb, vlani ich bolo za prvé tri mesiace 4050, informovala agentúra APA.

Rakúsko: Počet žiadateľov o azyl za prvý štvrťrok 2019 klesol o 30 percent
Foto: TASR
Popis: Rakúska vlajka
reklama

Nižší je i počet prebiehajúcich azylových konaní — aktuálne ich je 34.000. Začiatkom roku 2018 využívalo primárnu starostlivosť 61.000 ľudí, k 1. aprílu ich bolo okolo 39.000.

Poradie krajín, z ktorých žiadatelia pochádzajú, zostalo nezmenené: najviac žiadostí (631) podali občania Sýrie, nasledujú Afganistan s 597 žiadateľmi, Irán (189), Irak (186) a Ruská federácia (182).

Od začiatku roka do konca marca súdy právoplatne rozhodli v 12.000 prípadoch, z ktorých sa 5000 týkalo štatútu azylu. Súdy polovici žiadateľov vyhoveli a žiadosti druhej polovice zamietli.

Rakúsky minister vnútra Herbert Kickl zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) nepovažuje nižší počet žiadateľov za dôvod na nečinnosť a uspokojenie sa s danou situáciou. Vo vyhlásení avizoval pokračovanie "dôsledných odsunov",  rýchlych azylových konaní i zachovanie hraničných kontrol. Kickl minulý týždeň ohlásil, že Rakúsko predlžuje kontroly na hraniciach s Maďarskom a Slovinskom najmenej do novembra. Pôvodne sa mali skončiť 12. mája.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…