Rakúsko: Dajte nám informácie o počtoch znásilnení! Dupla si strana Norberta Hofera. A štát vysypal údaje, ktoré hovoria za všetko

8. 12. 2016 16:50

Priaznivci prijímania utečencov z krajín Blízkeho východu často tvrdia, že prípady znásilnení nemajú žiadnu spojitosť s migračnou vlnou. Ako však uvádza denník Kronen Zeitung, v Rakúsku to rozhodne neplatí.

Rakúsko: Dajte nám informácie o počtoch znásilnení! Dupla si strana Norberta Hofera. A štát vysypal údaje, ktoré hovoria za všetko
Foto: Hans Štembera
Popis: Rakúska vlajka
reklama

Rakúska Slobodná strana Rakúska si vyžiadala na ministerstve vnútra oficiálne štatistiky, z ktorých vyplýva, že počet prípadov znásilnení žiadateľmi o azyl v krajine rapídne narastá. Zatiaľ čo za celý minulý rok bolo podozrivých zo znásilnenia 39 žiadateľov, tento rok od januára do septembra to bolo 91 žiadateľov o azyl. Tohtoročné čísla tak predstavujú nárast o 133 %. Veľká časť páchateľov pochádza z Afganistanu – ich počet sa zvýšil z vlaňajších 16 na 47 v roku 2016.

Afganskí utečenci tvoria očividne najproblematickejšiu skupinu. V roku 2015 aj tento rok tvorili v celkovej skupine páchateľov znásilnení viac ako polovicu. Rakúsku verejnosť pobúril najmä prípad 72-ročnej dôchodkyne z Dolného Rakúska, ktorú vlani v septembri znásilnil vtedy sedemnásťročný afganský migrant. Žena sa ani po mnohých mesiacoch z otrasnej skúsenosti nespamätala, a tak jej štát pridelil dvadsaťštyrihodinovú lekársku starostlivosť.

Nemenej však rakúsku verejnosť pobúril prípad znásilnenia desaťročného chlapca, ktorého sa dopustil migrant z Iraku. Všetko sa udialo vlani v decembri v jednom z viedenských bazénov. Dvadsaťročný Iračan zatiahol chlapca do šatní a tam ho brutálne zneužil. Takmer okamžite ho však zaistila polícia. Na svoju obhajobu tvrdil, že nemal sex už štyri mesiace. Tento rok v júni ho poslal súd na šesť rokov do väzenia. Odsúdený sa však proti rozsudku odvolal a v októbri súd rozhodol, že celý prípad musí byť ešte raz preskúmaný.

Ani množiace sa prípady znásilnení, za ktoré nesú zodpovednosť najmä prisťahovalci z krajín Blízkeho východu a Afriky, však neodradili rakúskych voličov, aby hlasovali v prezidentských voľbách za priaznivca prijímania migrantov Alexandera Van der Bellena. Ten však podľa mnohých zvíťazil predovšetkým preto, že zaňho hlasovala početná moslimská menšina, ktorá konkrétne vo Viedni predstavuje státisíce ľudí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…