Rakúšania zverejnili konečné výsledky parlamentných volieb. Takto sa budú deliť mandáty

4. 10. 2019 9:51

Sčítavanie hlasov voličov v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa v Rakúsku konali v nedeľu 29. septembra, bolo ukončené. V pondelok sa spočítali hlasy poslané poštou a vo štvrtok hlasy odovzdané mimo trvalého bydliska na základe voličských preukazov. Informovala o tom vo štvrtok večer agentúra APA.

Rakúšania zverejnili konečné výsledky parlamentných volieb. Takto sa budú deliť mandáty
Foto: TASR
Popis: Rakúska vlajka
reklama

Podľa konečných výsledkov získala víťazná Rakúska ľudová strana (ÖVP) bývalého kancelára Sebastiana Kurza  37,46 percenta hlasov a v parlamente bude mať 71 poslancov.

Druhá skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) so ziskom 21,18 percenta hlasov a 40 mandátmi. Tretia je Slobodná strana Rakúska (FPÖ) so ziskom 16,17 percent hlasov a 31 mandátov.

Nasledujú Zelení s takmer 14 percentami a 26 mandátmi a strana NEOS (8,1 percenta, 15 mandátov). Strana Jetzt - Liste Pilz sa so ziskom 1,87 percenta hlasov do parlamentu nedostala.

Volebná účasť po zrátaní 958.071 hlasov sa mierne zvýšila a dosiahla 75,59 percenta. Napriek tomu je druhá najnižšia od vzniku druhej rakúskej republiky v roku 1945.

Predčasné parlamentné voľby sa v Rakúsku uskutočnili v dôsledku májového rozpadu Kurzovej koaličnej vlády FPÖ a ÖVP, vyvolaného zverejnením kompromitujúceho videozáznamu, ktorý bol tajne nakrútený na španielskom ostrove Ibiza.

Na ňom je zachytený už bývalý predseda FPÖ Heinz-Christian Strache, ako pred voľbami v roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu. Strache v utorok oznámil, že odchádza z politického života.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…