Radikálni indickí hinduisti útočia na kresťanov aj moslimov

8. 10. 2015 17:40

Radikálne hinduistické skupiny terorizujú náboženské menšiny v Indii. Útoky sa zintenzívnili po tom, ako sa v máji 2014 premiérom Indie stal nacionalistický líder Narendra Módí z Indickej ľudovej strany. Útoky sú namierené najmä proti indickým moslimom a kresťanom, ktorí sú vo viacerých prípadoch násilím nútení prijímať hinduizmus.

Radikálni indickí hinduisti útočia na kresťanov aj moslimov
Foto: SITA
Popis: Členovia radikálnej hinduistickej skupiny Ráštríj svajamsévak sangh

Podľa kresťanských ľudskoprávnych organizácií došlo medzi Módího zvolením a augustom tohto roku až k 600 takýmto útokom. Asi 150 útokov bolo namierených proti kresťanom, zvyšok na moslimskú menšinu krajiny.

Za útokmi má do veľkej miery stáť hinduistická nacionalistická a politická nátlaková skupina Ráštríj svajamsévak sangh (Národný zväz dobrovoľníkov) alebo RSS. Premiér Módí je dlhodobým členom RSS, pričom podpora tejto organizácie bola zásadná pri výhre jeho strany v posledných voľbách, tvrdí katarská televízia Al-Džazíra.

Hlavným terčom útokov sú moslimovia, ktorí sú pri nich nútení konvertovať na hinduizmus. Dochádza aj k vraždám, ktoré radikálni hinduisti vykonávajú v prípade podozrenia, že ľudia konzumovali hovädzie mäso. Kravy sú totižto podľa hinduizmu posvätnými zvieratami.

Kresťania musia piť vodu z Gangy

Násilnosti radikálnych hinduistov neminuli ani kresťanov. Násilné konverzie kresťanov sa vraj konajú pri masových rituáloch. Za prítomnosti sochy hinduistického boha kresťanov nútia klaňať sa modle, piť vodu z Gangy a podpísať list, že budú hinduisti. Napriek početným dôkazom indický premiér Módí zatiaľ útoky radikálnych hinduistických organizácií neodsúdil.

Hinduizmus vyznáva asi 80 percent obyvateľov Indie. Druhým najväčším náboženstvom krajiny je islam, v ktorý verí 14 percent Indov. Ku kresťanstvu sa hlási iba niečo vyše 2 percent obyvateľov krajiny. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súd nateraz nerozhodne, či prečíta správy z Kočnerovho mobilu. Jedného z obžalovaných môžu súdiť samostatne

9:51 Súd nateraz nerozhodne, či prečíta správy z Kočnerovho mobilu. Jedného z obžalovaných môžu súdiť samostatne

Senát Špecializovaného trestného súdu nemá pochybnosti o zákonnosti získania komunikácie Mariana K. …