Radikálne proti fajčiarom. Ministerstvo chce zakázať cigarety celej generácii

12. 1. 2017 7:05

Rusko bolo ešte donedávna krajinou mimoriadne tolerantnou k fajčiarom a fajčeniu. Zákazy a obmedzenia na verejnosti začali platiť až v roku 2013, ale teraz prichádza ministerstvo zdravotníctva so skutočne radikálnym riešením v boji proti fajčeniu. Minister navrhuje, aby sa deti narodené po roku 2015 v dospelosti už nedostali vôbec k cigaretám.

Radikálne proti fajčiarom. Ministerstvo chce zakázať cigarety celej generácii
Foto: SITA
Popis: Ľudia si väčšinou dávajú za predsavzatia povrchné a viditeľné veci, akými sú napríklad prestať fajčiť.
reklama

Každý Rus narodený po roku 2015 sa môže s fajčením rozlúčiť, ak sa podarí rezortu zdravotníctva presadiť zmeny v zákonoch. Podľa člena ruskej parlamentnej komisie pre otázky zdravotníctva Nikolaja Gerasimenka je cieľ opatrenia, ktoré má počas jedinej generácie vyhladiť fajčenie v ruskej spoločnosti, „absolútne ideologicky korektný“.

Radikálny odmietavý postoj voči fajčeniu je úplným obratom v zdravotníckej politike Ruska v porovnaní s tým, čo platilo ešte pred pár rokmi, keď sa v krajine dalo fajčiť doslova všade. Napriek ambicióznemu plánu však aj jeho predkladatelia priznávajú, že bude pravdepodobne nemožné zakázať predaj tabakových výrobkov celej generácii Rusov.

Obavy navyše vyvoláva fakt, že v prípade zákazu legálneho predaja cigariet a tabakových výrobkov takému veľkému množstvu ľudí by to mohlo viesť k raketovému nárastu pašovania a predaju takýchto výrobkov na čiernom trhu.

Kremeľ v reakcii na návrh ministerstva zdravotníctva uviedol, že zavedenie takéhoto zákazu predaja si vyžaduje dôkladné zvažovanie a konzultácie s ostatnými ministerstvami. Okrem nárastu kriminality by totiž takýto krok celkom isto popudil výrobcov tabaku, ktorým sa nepáčia ani súčasné snahy obmedziť fajčenie v ruskej spoločnosti.

Celý text v angličtine nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…