Radikálna zmena EÚ. Salvini, Le Penová a ďalší urobili zásadný krok

10. 4. 2019 7:00

Stretnutie v Miláne prinieslo svoje ovocie. Až desať strán spojí v májových voľbách do EP svojej sily pod hlavičkou Európskej aliancie ľudí a národov. Povedal to spolupredseda AfD. Nová frakcia v europarlamente má za cieľ vrátiť právomoci národným štátom a vládu ľuďom.

Radikálna zmena EÚ. Salvini, Le Penová a ďalší urobili zásadný krok
Foto: TASR
Popis: Zľava Olli Kotro, Jörg Meuthen, Matteo Salvini a Anders Vistisen
reklama

Podľa ČT alianciu oznámil Jörg Meuthen, spolupredseda Alternatívy pre Nemecko (AfD). „Chceme Európsku úniu a Európsky parlament reformovať bez toho, aby sme ich zničili. Chceme priniesť radikálnu zmenu,“ povedal v Miláne Meuthen. Nové zoskupenie vraj dúfa, že v nadchádzajúcich voľbách získa väčšinu. ČT tiež uvádza, že podľa súčasných pravidiel musí mať frakcia najmenej 25 europoslancov z najmenej siedmich krajín EÚ.

„Zdieľame rovnaké ciele, rovnaké ideály a hodnoty. Sme prirodzenými spojencami. Chceme sa stať prednou európskou frakciou, tou najpočetnejšou,“ podotkol Salvini. „Pre mnoho Európanov je EÚ nočnou morou,“ tvrdí taliansky vicepremiér, ktorý volá po Európe založenej na „zdravom rozume“. Na Twitteri potom napísal, že aliancia má za cieľ dať do popredia záujem o prácu, rodinu, bezpečnosť a ochranu životného prostredia. A vrátiť vládu späť ľuďom. Podľa ČT je jedným zo Salviniho plánov posilnenie Frontexu na zaistenie bezpečnosti.

 

 

Zdroj: Twitter / Matteo Salvini

Na stretnutie boli pozvané strany z 20 krajín EÚ. Chýbala napríklad Marine Le Penová, ale s tou sa Salvini údajne stretol už v piatok a uviedol, že jej strana nebude v novej aliancii chýbať. Na konferencii chýbalo aj české hnutie SPD. Jeho predseda Tomio Okamura ani podpredseda Radim Fiala sa akcie nemohli zúčastniť, pretože majú dlhodobo naplánovaný iný program, ktorý nebolo možné preložiť, informoval podľa ČT minulý týždeň Okamura. Salvini by však mal hnutiu poslať zdravicu. „Do Českej republiky zavíta v nadchádzajúcich týždňoch podľa servera Euronews aj Le Penová, ktorá navštívi tiež Belgicko a Slovensko,“ píše ďalej ČT. Jasná zatiaľ nie je ani pozícia maďarského Fideszu alebo poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Marine Le Penová

Marine Le Penová  Zdroj: TASR

Podľa ČT je základom spojenectva myšlienka návratu právomocí do rúk národných vlád. Ale v iných otázkach sa strany rozchádzajú: „Napríklad nemecká AfD presadzuje slobodu trhu, zatiaľ čo francúzske Národné združenie je za protekcionizmus. Talianska Liga a poľská strana PiS sa odvolávajú na kresťanské základy, kým Národné združenie presadzuje oddelenie cirkvi a štátu po francúzskom vzore.“

Celý článok nájdete na webe ČT.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Podporí Maďarič Pellegriniho?

10:35 Podporí Maďarič Pellegriniho?

Rozkol v Smere, keď podpredseda Peter Pellegrini, adresoval výzvu predsedovi strany Robertovi Ficovi…