Pýtali sme sa na korupciu: Smiešne! Ficove reči sú pre ľudí s IQ húpacieho koníka. Už by bolo na čase, aby sa prestal vyhovárať na Radičovej vládu

25.2.2018 9:28

Index vnímania korupcie prezrádza, že Slovensko v boji proti korupcii za posledné roky stagnuje. Dokonca hrozí, že ak to pôjde takto ďalej, tak do roku 2020 skončíme podľa šéfa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami EÚ. Predsedníčka OZ Proti korupcii Vanda Tuchyňová si myslí, že Ficove reči o boji proti korupcii sú pre ľudí s IQ hojdacieho koníka.

Pýtali sme sa na korupciu: Smiešne! Ficove reči sú pre ľudí s IQ húpacieho koníka. Už by bolo na čase, aby sa prestal vyhovárať na Radičovej vládu
Foto: TASR
Popis: Robert Fico

Slovenská republika sa v rebríčku indexu vnímania korupcie zverejnenom Transparency International za rok 2017 umiestnila na 54. mieste. Dosiahli sme 50 z možných 100 bodov, čo je o jeden menej ako v rokoch 2015 a 2016. Patríme tak k tretine krajín sveta, kde sa skóre medziročne zhoršilo.

Najlepšie v rebríčku obstáli Nový Zéland a Dánsko. Naopak, najskorumpovanejšími boli Somálsko a Južný Sudán.

„Ak stagnácia Slovenska bude pokračovať ako v posledných troch rokoch, a naopak, Rumunsko, Grécko i Taliansko sa budú doterajším tempom zlepšovať, Slovensko sa do roku 2020 ocitne medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami EÚ. V regióne strednej Európy si najviac pohoršilo Maďarsko, spadlo až o deväť miest na celkové 66. miesto. Poľsko skončilo na 36. priečke, Česko o šesť miest nižšie,“ uviedol riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš.

Takmer polovica odsúdených za korupciu sa týka úplatkov do sto eur, hovorí Šípoš

Stagnáciu a rozpačitý prístup Slovenska k boju proti korupcii podľa neho potvrdzuje konanie štátnych inštitúcií v uplynulom období. 

„V októbri boli ako prví vysokopostavení politici v histórii odsúdení na vysoké tresty bývalí ministri výstavby Marián Janušek a Igor Štefanov za kauzu nástenkový tender. No (zatiaľ neprávoplatný) rozsudok prišiel až desať rokov po zločine a odsúdený nebol nik zo zadávateľov, tým pádom nebola preukázaná ani korupcia. Zároveň počet odsúdených za korupciu klesol v posledných dvoch rokoch oproti prvej polovici dekády o pätinu a aj v tých prípadoch ide len o malé ryby, z ktorých 94 % dostane len podmienečný trest. Takmer polovica odsúdených za korupciu sa týka úplatkov do sto eur,“ dodáva Šípoš s tým, že nebola vyvodená žiadna zodpovednosť na ministerstve zahraničných vecí, hoci audit Najvyššieho kontrolného úradu potvrdil pochybenia pri zadávaní zákaziek, na ktoré už koncom roka 2016 upozornili bývalí zamestnanci ministerstva.

Korupcia, najväčší problém počas Ficových vlád

Kriticky sa k vnímaniu korupcie na Slovensku stavia aj bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý upozorňuje na index globálnej konkurencieschopnosti. „Kým korupciu považovali podnikatelia na Slovensku v roku 2006 za tretí najvážnejší problém kaziaci podnikateľské prostredie, počas Ficových vlád sa z toho stal problém najväčší. V korupcii a zvýhodňovaní zo strany vládnych predstaviteľov sme sa prepadli zo 71. na 130. miesto na svete, no najväčší prepad sme zaznamenali v oblasti trhu práce,“ uviedol Mikloš. Viac sme o tom písali TU.

Úrad vlády však na rebríček Transparency International reagoval porovnaním s vládou Ivety Radičovej. „Slovensko bolo počas vlády Ivety Radičovej na 66. mieste, teraz je na 54. mieste. Ani toto zlepšenie nám nestačí, a preto sme prijali mnoho protikorupčných opatrení – obmedzenie platieb v hotovosti, zákon o ochrane oznamovateľov korupcie či elektronické trhovisko. Veľmi si vážime, že naše úsilie i legislatívu v tejto oblasti ocenilo OECD a veľvyslanectvá na Slovensku na čele s ambasádou USA,“ uviedla v reakcii hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

Tuchyňová: Nechápem, či si myslia, že sme vysedení v koši

Predsedníčka občianskeho združenia Proti korupcii Vanda Tuchyňová si myslí, že Robert Fico by sa už mal prestať vyhovárať na Radičovej vládu. „Už by bolo na čase, aby sa Fico stále nevyhováral na Radičovej vládu. Neverím však, že sa korupcia na Slovensku za súčasnej vlády zlepší. Nádej je jedine vo výmene politickej reprezentácie po voľbách v roku 2020,“ myslí si aktivistka.

„Vôbec sa nečudujem, že končíme tretí rok po sebe na rovnakom mieste v rebríčku vnímania korupcie, pretože ten stav nie je dobrý a ani dlho nebude. Príčinou je nastavenie systému, teda že súčasná Ficova politická garnitúra, ktorá je momentálne pri moci, nechce bojovať s korupciou, pretože je napojená na oligarchické skupiny, ktorým vyhovuje tento stav,“ dodala Tuchyňová.

Podľa predsedníčky občianskeho združenia je kľúčovou v napredovaní Slovenska v boji proti korupcii výmena súčasnej vlády. „Eurofondy končia a ak budeme v tomto trende pokračovať ďalej, tak za chvíľu budeme rozkrádať už len naše vlastné peniaze z rozpočtu. Neviem si predstaviť, ako to tu bude vyzerať. Reči Fica a polície, ako bojujú proti korupcii, sú tak smiešne, že ja nechápem, či si myslia, že sme vysedení v koši. Takéto reči sú pre ľudí, ktorí majú IQ húpacieho koníka,“ uviedla Vanda Tuchyňová s tým, že ak je aj niekto odsúdený za korupciu, tak je to vždy v súlade s vôľou tejto vládnej moci.

Polícia, súdy a ani prokuratúra nie sú na Slovensku slobodné. Nie je tu žiadna vymožiteľnosť práva. Viem to z vlastnej skúsenosti obyčajných malých káuz, ktoré riešime napríklad v regióne Žilina a ktoré sa ani netýkajú veľkej politickej hry. Jednoznačne tu chýba vôľa niečo vyšetrovať a niekoho vplyvného z korupcie obviniť,“ uzavrela aktivistka Tuchyňová s tým, že by sme však nemali rezignovať a každá spoločenská akcia ako protikorupčné pochody posunie krajinu aspoň o milimeter dopredu. Fico podľa nej vníma, že verejná požiadavka na riešenie korupcie rastie, a tak sa snaží marketingovo presadiť túto agendu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

17:00 Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

Minisummit o migrácii, na ktorý zvolal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker predstaviteľov šest…