Putin vraj ťahá ekonomiku ku dnu. Tentoraz sa z toho Rusko tak ľahko nevylíže

18. 1. 2016 21:58

Riaditeľ Centra postindustriálnych štúdií v Moskve Vladislav Inozemtsev tvrdí, že za stále sa zhoršujúcu ruskú ekonomiku môže predovšetkým prezident Vladimir Putin. Môže sa vraj stať, že ekonomika krajiny sa dostane do trvalého poklesu po vzore Venezuely.

Putin vraj ťahá ekonomiku ku dnu. Tentoraz sa z toho Rusko tak ľahko nevylíže
Foto: SITA
Popis: Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie
reklama

Inozemtsev konštatuje, že aj viac ako rok po „čiernom utorku“, kedy rubeľ stratil štvrtinu svojej hodnoty za jediný deň, je stav ruskej ekonomiky stále neistý. Konkrétne sa zmieňuje o poklese HDP o 3,9 % za uplynulých dvanásť mesiacov. „Vláde sa na druhej strane podarilo dostať infláciu pod 13 %. Návrat k rastu v treťom štvrťroku 2015 sa však nekonal; a inak to zatiaľ nevyzerá ani v tomto roku. Ak dôjde k očakávanému rastu v roku 2017, potom bude možné hospodársky pokles vysvetliť západnými sankciami a nižšími cenami ropy. Ale čo ak k rastu nedôjde?“ pýta sa Inozemtsev.

Podľa Inozemtseva je na tom súčasná ruská ekonomika horšie ako v roku 2009. Argumentuje výrazným poklesom reálnych disponibilných príjmov a nominálnej mzdy. V týchto ukazovateľoch sú na tom Rusi horšie ako v roku 2005. „Priemerná cena za nový byt v Moskve klesla v porovnaní s rokom 2014 o 16 % v rubľoch a o polovicu v dolároch. Ruská ekonomika trpí v dôsledku poklesu cien ropy, ale aj v súvislosti s tlakom byrokracie a paranoickou zahraničnou politikou,“ konštatuje ruský politológ a rozdeľuje pre účely celkového hodnotenia ekonomiku Ruska na dve fázy.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

„Od začiatku tisícročia do roku 2007 rástla ekonomika o 7 % ročne, akciový trh vystrelil prudko nahor a priemerné príjmy sa viac ako zdvojnásobili. Okrem toho došlo k zníženiu daní a navýšeniu medzinárodnej spolupráce. Rusko skrátka rástlo,“ uvádza Inozemtsev a konštatuje, že naopak v rokoch 2008 až 2015 sa priemerný rast blížil nule. „Okrem zrýchlenia úniku kapitálu došlo k zhoršeniu podnikateľskej klímy. Zároveň boli zavedené ďalšie dane a zdvojnásobené vojenské výdavky po odštartovaní operácií v Gruzínsku, na Ukrajine a v Sýrii.“

Ako Inozemtsev konštatuje, Rusko ani v tejto fáze rastu zo skutočnej krízy nevyviazlo. „Z tohto pohľadu postihujú krajinu krízy každých osem či deväť rokov. V súčasnej chvíli existuje len malá šanca, že sa štátu úplne podriadená ruská ekonomika vydá na cestu obnovy. A to aj keby boli zrušené sankcie a ceny ropy sa vrátili na bežnú úroveň. Rusko síce prežilo krízu v roku 1998 aj o desať rokov neskôr, ale v priebehu žiadnej z nich nedošlo k takému odlivu zahraničných investícií. Dôvodom sú protisankcie voči EÚ, napätie s Tureckom a ignorovanie medzinárodného práva,“ usudzuje Inozemtsev.

Minulý rok odišlo z Ruska dvadsať západných nadnárodných korporácií, napríklad Opel, Adobe Systems či Stockmann. Ďalej došlo k zatvoreniu tridsiatich tovární vo vlastníctve cudzincov. „Z krajiny tiež odchádzajú samotní Rusi. Čistá emigrácia sa zvýšila z 35 000 ročne v rokoch 2008 až 2010 na viac ako 400 000,“ píše Inozemtsev a tvrdí, že tento trend sa pravdepodobne nezmení k lepšiemu. Môže sa podľa jeho slov stať, že ruská ekonomika nebude rásť ani tento rok a krajina sa tak dostane po vzore Venezuely do trvalého útlmu, ktorý pretrvá aj do ďalšieho Putinovho volebného obdobia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…