Putin vraj síce vyhrá, ale budúcnosť je Navaľnyj, píše nemecký Spiegel

13.3.2018 18:43

Dopisovateľ nemeckého magazína Spiegel v Moskve Christian Esch sa vo svojom obsiahlom texte venuje situácii v Rusku, kde sa za pár dní budú konať prezidentské voľby. Tvrdí, že Alexej Navaľnyj aj napriek svojej neúčasti v prezidentských voľbách predstavuje pre krajinu nádej do budúcnosti.

Putin vraj síce vyhrá, ale budúcnosť je Navaľnyj, píše nemecký Spiegel
Foto: SITA
Popis: Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin

V úvode sa Esch zmieňuje o predvolebnom spote Kremľa, ktorý nabáda obyvateľov krajiny, aby si splnili svoju volebnú povinnosť.

„Klip naznačuje, ako môže krajina skončiť, keď sa ľudia vykašlú na voľby. Ako výstraha sa v ňom objavuje čierny vojak alebo homosexuál, ktorého musia ruské domácnosti ubytovať. Autori klipu strašia ruských voličov scenárom, ktorý nemôže nikdy nastať,“ hnevá sa autor článku bez toho, aby sa snažil pochopiť nadsádzku.

„Tohtoročné voľby sa od tých minulých líšia. Vtedy prebiehali v Moskve a Petrohrade búrlivé demonštrácie, ktorých účastníci obviňovali Putina z krádeží a korupcie. No dnes je ťažké si predstaviť Rusko bez Putina. Voľby sú v podstate zbytočná vec, pretože je všetko vopred jasné,“ píše Esch s tým, že Putin je už pri moci dlhšie ako Brežnev, ktorého „éra sa javila ako nekonečná“. „Rusko je po jeho vláde silnejšie a bohatšie, ale tiež izolovanejšie,“ konštatuje.

„Putin sľúbil Rusom stabilitu a posilnenie vplyvu ich krajiny. Ale ako nástroj na dosiahnutie týchto cieľov zvolil lži a násilie,“ myslí si Esch, ktorý vidí nádej v advokátovi Alexejovi Navaľnom. „Známy bojovník proti korupcii a hlavný predstaviteľ ruskej opozície sa chcel postaviť Putinovi v prezidentských voľbách. Úrady mu však účasť vo voľbách znemožnili s ohľadom na jeho záznam v trestnom registri, ktorý vznikol v dôsledku zmanipulovaného rozhodnutia súdu.“

Alexej Navaľnyj

Alexej Navaľnyj Zdroj: SITA

Navaľnyj tak po týchto voľbách Putina určite nenahradí. Ťažké to však majú aj kandidáti, ktorí sa pohybujú okolo Kremľa. „Spôsob vládnutia obmedzuje nielen opozíciu, ale aj jeho verných nasledovníkov. Putinovi pritom vyprší mandát v roku 2024 a potom už kandidovať nemôže. Zatiaľ sa zdá, že sa považuje za nenahraditeľného. Nie je jasné, pre aký variant sa rozhodne. Buď vyberie svojho nástupcu až v úplnom závere, alebo sa rozhodne zmeniť ústavu.“

Aj napriek smerovaniu Putina k ďalšiemu víťazstvu vidí Esch budúcnosť ruskej politiky optimisticky. „Ruská spoločnosť sa zmenila a veľký vplyv na to má úspešný vstup Navaľného do politiky. Protikorupčný bojovník vyrval ruskú politiku z rúk kremeľského monopolu a podarilo sa mu vytiahnuť boj o moc z hradieb Kremľa do ulíc. A hoci zatiaľ nezvíťazil, môže sa tešiť z doterajšieho úspechu. Dokázal, že Putinov systém má alternatívu.“

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

17:00 Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

Minisummit o migrácii, na ktorý zvolal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker predstaviteľov šest…