Putin už vyhral. Šokujúce správy zo západnej tlače

11.7.2018 10:00

Nech sa už v Helsinkách stane čokoľvek, Putin vyhral. Tak znie titulok komentára americkej novinárky ruského pôvodu Anny Arutunyanovej v magazíne Time k chystanému stretnutiu Donalda Trumpa s Vladimirom Putinom. Trochu iný obrázok má však samotný Donald Trump, ako tvrdí server Bloomberg.

Putin už vyhral. Šokujúce správy zo západnej tlače
Foto: TASR
Popis: Prezidenti Ruska a USA, Vladimir Putin a Donald Trump počas stretnutia na okraj summitu G20 v Hamburgu

Vladimir Putin má vraj talent na dramatické situácie. Arutunyanová pripomína stretnutie oboch štátnikov z vlaňajšieho júla, keď „jeho chladný pohľad smerom k zemi kontrastoval so živšou gestikuláciou prezidenta Spojených štátov“. A v prípade chystaného pondelkového stretnutia je vraj nepravdepodobné, že by Putin privítal Trumpa s kyticou kvetov, ako to bolo v prípade nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Ale aj tak má ísť opäť o súťaž vo vysielaní signálov vlastnej sily. „Súťaž, ktorú už zrejme Putin vyhral,“ píše Arutunyanová.

„Hra, ktorú Putin hrá, nie je ani tak o praktizovanej diplomacii alebo uzatváraní zmlúv ako skôr o dojme doma a v zahraničí. Podobnú hru často hrá aj Donald Trump, ale Putin je oveľa skúsenejší hráč. Skutočnosť, že sa summit vôbec koná – prvé stretnutie takého druhu medzi oboma mužmi –, dáva Putinovi možnosť prezentovať sa ako nenahraditeľný pre amerického prezidenta v otázke riešenia svetových kríz,“ pokračuje Arutunyanová. Podľa nej si bude ruská štátna televízia vychutnávať vysielanie záberov Putina, odpočinutého z domácich majstrovstiev sveta vo futbale, ako stojí na rovni s najmocnejším mužom sveta.

Moskovskí zahranično-politickí poradcovia sú podľa Arutunyanovej skeptickí v tom, že by Putin dokázal Trumpa donútiť k ústupkom v ktoromkoľvek z vážnejších sporov, ktoré medzi sebou Spojené štáty a Rusko majú. Trump je vraj možno atypickým lídrom, ale stále ho brzdí americký Kongres, ktorý sa má pred Putinom na pozore. Jablkom sváru môže byť napríklad odlišný pohľad ruskej a americkej diplomacie na Ukrajinu a otázku Krymu.

„Nevyzerá to ani na to, že by obaja prezidenti v dohľadnom čase dosiahli dohodu v otázke Sýrie. Trump možno nechová veľké sympatie k tomu, čo zostalo z rebelov bojujúcich s Baššárom Asadom podporovaným Moskvou. Ale Trump by zrejme od Ruska chcel, aby obmedzilo iránsky vplyv v Sýrii. Kremeľ už skôr súhlasil, že Sýriu by mali opustiť všetky cudzie jednotky, čo znamená, že odísť musia aj všemožní džihádisti alebo turecké sily. Obaja prezidenti možno podobné sľuby zopakujú budúci týždeň, ale nebude to mať žiadny reálny účinok,“ usudzuje Aratunyanová.

Putin podľa nej bude od schôdzky s Trumpom čakať niečo úplne iné než uzatváranie prelomových dohôd. Bude mu stačiť, keď bude pôsobiť ako ten dospelý. Pomôcť by mu v tom mal Trumpov zvyk robiť v krátkom slede vyhlásenia, ktoré sa navzájom popierajú. Môže vraj ísť o čokoľvek: nechať Trumpa opäť vyhlásiť niečo o Kryme, o pripustení Ruska späť do G8 alebo o cvičeniach NATO v Európe.

„Výsledok? Kremeľ bude môcť ukázať USA ako dysfunkčné, zatiaľ čo seba ukáže doma aj v zahraničí ako silu, s ktorou treba počítať, ako potenciálneho naprávača problémov, ktoré pritom Rusko často pomáhalo vytvoriť,“ uzatvára Aratunyanová.

Donald Trump medzitým vydáva verejné vyhlásenia, podľa ktorých to vyzerá, že stretnutie s Putinom je v jeho chystanej európskej agende len ďalším zárezom – a čakajú ho aj dôležitejšie veci. Hovorí napríklad o stretnutí s britskou premiérkou Theresou Mayovou, ako si všímajú redaktorky servera Bloomberg Jennifer Jacobsová a Kitty Donaldsonová.

Theresa Mayová

Theresa Mayová  Zdroj: TASR

Theresa Mayová teraz čelí kríze svojej vlastnej vlády, z ktorej v krátkom čase odišli niektorí kľúčoví hráči vrátane ministra zahraničia Borisa Johnsona, na ktorého adresu sa Trump vyjadril veľmi pochvalne. „Je to môj priateľ, bol ku mne veľmi prívetivý. Možno sa s ním porozprávam, keď tam budem. Mám Borisa Johnsona veľmi rád, vždy som mal,“ povedal Trump pred odletom na summit NATO.

Čo sa týka stretnutia s Putinom, Trump zatiaľ pôsobí uvoľnene alebo sa o to aspoň snaží. „Úprimne, stretnutie s Putinom môže byť tým najjednoduchším. Komu by to napadlo. Ale v Británii sa teraz deje veľa vecí,“ vysvetlil Trump v narážke na britskú vládnu krízu. Britská premiérka Theresa Mayová podľa agentúry Bloomberg na Trumpove poznámky nereagovala a vyhlásila, že sa teší, až sa s Trumpom stretne. Či už pôjde o summit NATO, alebo o jeho neskoršiu návštevu Británie.

„Budeme v pozitívnom duchu hovoriť, ako môžeme pokračovať v spoločnej práci na našom špeciálnom vzťahu v prospech ľudí žijúcich v Británii, v Amerike, respektíve v širší prospech,“ uviedla Mayová. Pripomenula tiež, že historické spojenectvo oboch krajín pomohlo docieliť mier a bezpečnosť v Európe.

autor: mak

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

16:00 Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu …